Aktywa monitorowanych przez nas instytucji zagranicznych wzrosły w marcu o +3,4% osiągając poziom 1,95 mld złotych. Przyrost środków w ujęciu wartościowym wyniósł zatem +68 mln złotych.
Ze zgromadzonych danych wynika, że marcowy wzrost jest wyłącznie efektem dodatniego wpływu zjawisk rynkowych, gdy zarówno czynniki walutowe – złoty umocnił się względem dolara o +3,8% – jak i saldo nabyć i odkupień miały negatywny wpływ na ostateczny poziom zgromadzonych środków. Wzrost aktywów w grupie podmiotów zagranicznych wyrażony w dolarach wyniósł +7,6% co oznacza, że osiągnęły one poziom bliski 552 mln dolarów.
Marcowy bilans wpłat i wypłat był zdecydowanie lepszy niż miesiąc wcześniej i według naszych szacunków wyniósł około -25 mln złotych. Oznacza to, że wraz z poprawą wyników w funduszach akcji, inwestorzy w mniejszym stopniu odkupywali swoje środki w produktach powiązanych z tą klasą aktywów. Tym samym dosyć wyraźnie widać, że chocia tendencja polegająca na odpływie aktywów z funduszy firm zagranicznych utrzymuje się od lipca ubiegłego roku, to przybiera ona na sile w miesiącach, w których na światowych parkietach dominują bardzo silne spadki. Dotychczas największe zarejestrowane przez nas odpływy miały miejsce w październiku 2008 roku (-145 mln złotych) oraz w lutym bieżącego roku (-105 mln złotych). Oba te miesiące należały do jednych z najgorszych dla rynków akcji w ostatnim czasie.
Źródło: Analizy Online