Aktywizacja starszych osób może się nie udać

Propozycje resortu pracy

Program 50+ zakłada promocję zatrudniania osób powyżej 50 roku życia przez dofinansowywanie szkoleń oraz zmniejszenie kosztów pracy. Konkretne jego propozycje znalazły się w nowelizacji ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 69, poz. 415 z późn. zm.). Została już skierowana pod obrady rządu i ma wejść w życie od 1 stycznia 2009 r.

Bezrobotny lub osoba poszukująca pracy w wieku ponad 45 lat będzie mogła otrzymać od starosty prawie 9 tys. zł na szkolenie (do 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia). Ponadto będą one mogły otrzymać 1103,2 zł stypendium szkoleniowego (140 proc. zasiłku dla bezrobotnych), jeśli szkolenie będzie trwało kilka miesięcy, co najmniej 150 godzin miesięcznie.

– Dzięki szkoleniom osoby starsze zdobędą nowe kwalifikacje i łatwiej będzie im znaleźć pracę – mówi Wiktor Wojciechowski z Fundacji Obywatelskiego Rozwoju FOR.

Zwolnienie dla firm

Nowelizacja zawiera też zachęty finansowe dla firm, żeby zatrudniały starsze osoby. Firmy, które zatrudnią bezrobotnego, który ukończył 45 lat, nie będą przez rok płaciły składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Zyskają całkowite zwolnione z opłacania tych składek, zatrudniając pracowników, którzy ukończyli 55 lat w przypadku kobiet i 60 lat w przypadku mężczyzn.

Dla jakich firm takie zwolnienie będzie zachętą ? O jaką pomoc z programów unijnych będą też mogły ubiegać się osoby starsze ? Jakie zmiany są decydujące, by rządowy program powiódł się? Czy rząd powinien rozważyć zniesienie ograniczeń w dorabianiu emerytów, skrócenie okresu wypłacania wynagrodzenia za czas choroby za starszych pracowników czy możliwość finansowania z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych ich opieki medycznej?

Paweł Jakubczak

Więcej: Gazeta Prawna 26.09.2008 (189) – str.16