Alior Bank i Ipopema TFI podpisały umowę o współpracy

Statut nowego funduszu zakłada możliwość utworzenia kilkunastu subfunduszy, zróżnicowanych zarówno pod względem profilu ryzyka inwestycyjnego, jak i pod względem sektorowym i geograficznym. W początkowym okresie działalności do dystrybucji zostanie wprowadzonych od 4 do 6 subfunduszy, z czego trzy subfundusze będą reprezentować ofertę standardową, obejmującą przede wszystkim polskie instrumenty finansowe (m.in. akcje notowane na GPW, obligacje Skarbu Państwa, instrumenty rynku pieniężnego, jednostki uczestnictwa innych funduszy), zaś kolejne uruchamiane będą w miarę rozwoju sytuacji rynkowej.

Założenia polityki inwestycyjnej poszczególnych subfunduszy zostały wspólnie wypracowane przez zespoły produktowe banku i towarzystwa, w oparciu o analizę polskiego rynku funduszy inwestycyjnych oraz ocenę sytuacji w odniesieniu do poszczególnych klas aktywów oraz segmentów rynku finansowego w Polsce i na świecie. Docelowo, większość subfunduszy oferowanych w ramach Alior SFIO umożliwi klientom Alior Banku ekspozycję na perspektywicznie atrakcyjne pod względem oczekiwanych stóp zwrotu rynki i sektory, w stopniu istotnie wyróżniającym ofertę banku na tle konkurencji na polskim rynku bankowym.

Jako tzw. fundusz parasolowy, Alior SFIO zapewni ponadto posiadaczom jednostek uczestnictwa ochronę przed obciążeniem podatkiem od zysków kapitałowych transakcji zamiany jednostek uczestnictwa pomiędzy poszczególnymi subfunduszami.

Dla IPOPEMA TFI utworzenie i zarządzanie Alior SFIO stanowić będzie rozwinięcie oferty produktowej w segmencie „Business-To-Business” (B2B), w ramach ogólnej strategii grupy IPOPEMA zorientowanej na świadczenie wyspecjalizowanych usług finansowych na rzecz klientów instytucjonalnych i korporacyjnych.

IPOPEMA Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA uzyskało zezwolenie KNF na działalność oraz na utworzenie pierwszych trzech funduszy inwestycyjnych we wrześniu 2007 r. Obecnie IPOPEMA TFI zarządza 12 funduszami oraz posiada zezwolenia KNF na utworzenie kolejnych 10. Poza Alior SFIO, przedmiotem wniosków do KNF jest ponadto 11 kolejnych funduszy, w tym fundusz sekurytyzacyjny. Według stanu na 28 maja br., łączna wartość aktywów funduszy zarządzanych przez IPOPEMA TFI wynosiła 640 mln zł.

Alior Bank SA rozpocznie działalność w drugiej połowie b.r. po uzyskaniu licencji operacyjnej od KNF. W perspektywie 3 lat Alior Bank zamierza pozyskać od 2 do 4 % udziałów w rynku oraz zdobyć zaufanie około miliona klientów. Alior Bank będzie bankiem uniwersalnym, obsługującym wszystkie segmenty rynku w ramach dwóch pionów biznesowych: detalicznego i korporacyjnego. Bank przygotowuje atrakcyjną cenowo i innowacyjną ofertę produktów, która już na starcie będzie dostępna zarówno w sieci oddziałów, jak też poprzez Internet. W pierwszym etapie Alior Bank SA otworzy 80 placówek bankowych, skupionych w 10 regionach, w 50 największych miastach oraz 8 centrów biznesowych. Docelowo bank planuje otwarcie 200 oddziałów oraz ponad 400 agencji. W momencie otwarcia pierwszych placówek bank będzie zatrudniał 800 osób, na koniec 2008 roku 1000, a docelowo – w perspektywie 3 lat – aż 3500 pracowników. Kapitał własny banku wynosi 1,5 miliarda PLN. Centrala Banku będzie umiejscowiona w Warszawie. Zaplecze techniczne i operacyjne nowej instytucji zostanie zlokalizowane w Krakowie.

Alior Bank jest największą od 30 lat tego typu inwestycją w Europie oraz jedną z największych bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce. Od początku swojego istnienia Alior Bank znajdzie się wśród 10 największych banków w Polsce pod względem wielkości kapitałów własnych.