Alior Selektywny drugim najbardziej zyskownym funduszem

ALIOR Selektywny, subfundusz prowadzony przy współpracy z IPOPEMA TFI, przyniósł udziałowcom tylko w ostatnim kwartale już ponad 16% zysku. Był to drugi najlepszy wynik wśród funduszy w tym segmencie w okresie od 30 czerwca do 30 września 2009 r.  

O sukcesie zarządzającego subfunduszem ALIOR Selektywny w ostatnim kwartale zadecydowały m.in.: selekcja spółek do portfela oparta na analizie fundamentalnej oraz trafne przewidzenie korekty na GPW na początku września. Zarządzający zrealizował zyski z inwestycji po sierpniowych wzrostach i zredukował portfel akcji. Z kolei wrzesień został przez niego ponownie wykorzystany do akumulowania akcji wybranych spółek o silnych fundamentach i kilkuletnim horyzoncie inwestycyjnym. Dla Zarządzającego subfunduszem październik będzie okazją do poszukiwania nowych okazji inwestycyjnych, również na rynku ofert pierwotnych.

Subfundusz Alior Selektywny to fundusz zaliczany do kategorii „opportunity funds”. Polityka tego typu funduszy zakłada poszukiwanie okazji inwestycyjnych stwarzających szanse nominalnego zysku niezależnie od koniunktury giełdowej. Fundusz nie stosuje benchmarku, lecz jest kierowany zgodnie z zasadą „absolute return” (dąży do osiągnięcia stopy zwrotu powyżej oprocentowania depozytów bankowych bez względu na panującą koniunkturę w poszczególnych sektorach rynku finansowego).

Alior Selektywny dokonuje lokat w dopuszczone Ustawą i Statutem spektrum instrumentów finansowych, w szczególności w akcje spółek notowanych na GPW, instrumenty dłużne oraz wybrane rynki zagraniczne. Od 0 do 100% aktywów subfunduszu może być inwestowana w papiery udziałowe, jak i papiery dłużne. Zgodnie z zapisami statutu fundusz ma możliwość inwestowania do 100% aktywów również w instrumenty denominowane w walutach obcych, jak i spółki z siedzibą poza granicami Polski. Brak benchmarku, czyli punktu odniesienia pozwala zarządzającemu na bardziej elastyczną politykę inwestycyjną w porównaniu z funduszami akcyjnymi czy mieszanymi. Realizacja celu inwestycyjnego Subfunduszu odbywa się poprzez dokonywanie lokat środków w proporcjach odzwierciedlających oczekiwania zarządzającego Aktywami Subfunduszu w odniesieniu do trendów w poszczególnych segmentach rynku finansowego.

Źródło: Alior Bank