Allianz w Nowej Europie z sukcesem przezwycięża kryzys

W pierwszej połowie 2009 r. Allianz w Nowej Europie jest nadal na drodze rozwoju, pomimo wyzwań związanych z sytuacją ekonomiczną.

Według wartości lokalnych (bez uwzględnienia kursów walut) wartość składek wzrosła o 5 procent. Po uwzględnieniu różnic kursowych składka brutto w krajach Nowej Europy wyniosła 1,9 miliardów euro, co odzwierciedla dewaluację walut krajów Europy Środkowej i Wschodniej. W porównaniu do 2,1 miliardów euro w pierwszej połowie 2008 r., składki spadły o 9 proc.

W walutach lokalnych zysk operacyjny wzrósł o 11%. Po uwzględnieniu kursów walut, zysk operacyjny wzrósł o 1% do 159 mln euro, w porównaniu z 158 mln euro w tym samym okresie ubiegłego roku.

– Zarówno wzrost składek jak i zysku z działalności operacyjnej są świadectwem zaufania naszych klientów. W tych szczególnych warunkach Allianz w Nowej Europie udowadnia swoją siłę i stabilność. Pomimo, że PKB w tym regionie ma się zmniejszyć w tym roku o 4%, my zwiększyliśmy przypis składek w walutach lokalnych o 5%, a w segmencie emerytur i zarządzania aktywami zanotowaliśmy nawet 7% wzrost. Rynki rozwijające się, takie jak kraje Europy Środkowej i Wschodniej będą nabierać coraz większego znaczenia dla gospodarki światowej. Nasza obecność w krajach Nowej Europy od 20 lat daje nam dobrą pozycję startową, abyśmy mogli współuczestniczyć w tym rozwoju” – powiedział Werner Zedelius, członek zarządu Allianz SE odpowiedzialny za rozwój rynków.

Ubezpieczenia majątkowe

Składki brutto w ubezpieczeniach majątkowych w krajach Nowej Europy w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2009 roku pozostały na wysokim poziomie 1,6 mld euro. Uwzględniając różnice kursowe spadły one o 13 procent. Niepewność w regionie spowodowana przez kryzys finansowy doprowadziła do spadku sprzedaży samochodów, co z kolei ma wpływ na sprzedaż ubezpieczeń poprzez dealerów.

Zwłaszcza na Słowacji i w Polsce spółki Allianz nadal się rozwijają. Na Słowacji składka brutto zebrana przez Allianz wzrosła w pierwszej połowie 2009 roku o 8% do 204 mln euro, ze 189 mln euro w tym samym okresie. Znaczący wzrost odnotowano w segmencie korporacyjnym.

Allianz w Polsce wzrósł w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2009 roku o 1,5%. Po uwzględnieniu różnic kursowych składka wyniosła 180 mln euro i w porównaniu z tym samym okresem 2008 r. spadła o 21 procent.

Zysk operacyjny w ubezpieczeniach majątkowych za pierwsze półrocze 2009 roku wzrósł w walutach lokalnych o 1%, a uwzględniając deprecjację walut spadł o 8% do 132 mln euro, ze 143 mln euro w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2008 roku. Wpływ na zyski z działalności operacyjnej miały roszczenia w wyniku powodzi w Republice Czeskiej oraz zwiększona wartość roszczeń komunikacyjnych spowodowana wzrostem cen zagranicznych części zamiennych (w wyniku osłabienia spadku kursu walut).

Ubezpieczenia życiowe i zdrowotne

W segmencie ubezpieczeń życiowych i zdrowotnych w Nowej Europie sprzedaż wzrosła o 24 procent. Po uwzględnieniu różnic kursowych składka wzrosła o ponad 7 procent do 514 mln euro w porównaniu z 479 mln euro w tym samym okresie 2008 roku.

Zysk operacyjny w ubezpieczeniach życiowych i zdrowotnych wzrósł o 41% w walutach lokalnych, a po uwzględnieniu kursów walut wzrósł o 31% i wyniósł 38 mln euro, w porównaniu z 29 mln euro w tym samym okresie ubiegłego roku.

Największy wkład w ten wzrost wniosły spółki Allianz w Polsce, Czechach i Rosji. Allianz w Polsce z sukcesem kontynuował sprzedaż polis depozytowych i produktów tradycyjnych, w tym poprzez Allianz Bank Polska, i odnotował wzrost składki o 134%. Po uwzględnieniu różnic kursowych składka wzrosła o 83% do 221 mln euro, w porównaniu z 121 mln euro w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2008 roku.

W wyniku zmiany kierunków działań sprzedażowych spółki Allianz w Czechach zanotowano wzrost składki o 43%. Po uwzględnieniu kursów walut składki wzrosły o 31% do 69 mln euro, w porównaniu do 49 mln euro w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Emerytury i zarządzanie aktywami

Allianz w Nowej Europie potwierdził swoją wiodącą pozycję w segmencie emerytur i zarządzania aktywami. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku wartość aktywów w zarządzaniu wzrosła o 8% do 5,5 mld euro, w porównaniu z 5,1 mld euro na koniec 2008 roku. Wzrost zarządzanych aktywów był wynikiem stabilnych wpływów gotówkowych i odbicia na rynkach kapitałowych w krajach Nowej Europy.

Klaus Junker, prezes Allianz Nowa Europa: „Wbrew ogólnej tendencji w gospodarce Allianz w Nowej Europie zachowuje silną pozycję. Ta przewaga Allianz jest widoczna zwłaszcza w czasach kryzysu, co czyni nas firmą atrakcyjną dla klientów, którzy szukają wiarygodnego długoterminowego partnera. Zarówno lokalnie jak i w ogólnym ujęciu nasza pozycja jest stabilna i silna. Będziemy nadal koncentrować się na rozwoju naszej bezpośredniej działalności w regionie oraz rozszerzaniu naszej obecności na rynku”.

20 lat obecności Allianz w regionie

Latem 1989 roku Allianz został pierwszym zagranicznym ubezpieczycielem rozpoczynającym działalność w krajach Nowej Europy, nabywając 49 procent udziałów w państwowym węgierskim ubezpieczycielu Hungária Biztosító. To przejęcie było punktem wyjścia dla rozwoju Allianz w Nowej Europie. Obecnie firma prowadzi działalność w 11 krajach i plasuje się wśród najlepszych 3 graczy na 6 największych rynkach w regionie.

– W ciągu dwóch lat staliśmy się wiodącym międzynarodowym ubezpieczycielem w regionie, zdobywając 8-procentowy udział w rynku. Jesteśmy dumni z naszych osiągnięć i przekonani, że nasz rozwój, który rozpoczął się na Węgrzech i szybko rozszerzył się na tereny innych krajów regionu, będzie z sukcesem kontynuowany” – powiedział Zedelius.

Źródło: Allianz