AMB Consulting: Komentarz walutowy

Indeks PMI sektora usług w maju wzrósł do 57,3 pkt i osiągnął poziom nieco wyższy od oczekiwań a dynamika sprzedaży detalicznej w kwietniu była dużo niższa od prognoz i wyniosła 0,2% m/m oraz 1,6% r/r. Gwałtowną przecenę dolara spowodowała wypowiedź szefa FED Ben`a Bernanke o słabym, jego zdaniem, amerykańskim rynku nieruchomości, który zaszkodzi rozwojowi gospodarczemu. Para EUR/USD o godzinie 14:20 przetestowała swoje dzisiejsze maksimum przy cenie 1,3550 USD za jedno euro. W dalszej części swojego wystąpienia szefa FED mówił o gospodarce amerykańskiej, która zdaniem FED rozwijac się będzie w umiarkowanym tempie co ograniczyc może inflację. Jednocześnie wspomniał, że ryzyko presji inflacyjnej pozostaje aktualne. Ta wypowiedź spowodowała odbicie się eurodolara od poziomu 1,3550 i stopniowe umacnianie się zielonego aż do publikacji poziomu indeksu ISM sektora usług, który w maju okazał się dużo wyższy od prognoz, co dodatkowo wsparło amerykańską walutę. O godzinie 17:00 jedno euro kosztowało 1,3520 USD. Polska waluta osłabiła się w dniu dzisiejszym w stosunku do euro. Para EUR/PLN powędrowała od rana na północ testując o godzinie 17:00 swoje maksimum na poziomie 3,8159. Natomiast para USD/PLN zamknęła swoje dzisiejsze wahania w zakresie 2,8122 – 2,8235. Osłabienie się polskiej waluty szczególnie widoczne w tym tygodniu na parze EUR/PLN spowodowane może byc niepewnością co do zachowania się światowych indeksów giełdowych i poziomu awersji do ryzyka zachodnich inwestorów. Niepewnośc ta spotęgowana jest przez jednodniowe zamknięcie polskiego rynku walutowego ze względu na czwartkowe święto.

Krótkoterminowa prognoza:

Rynek krajowy:

W dniu dzisiejszym polska waluta powinna nadal osłabiac się zarówno w stosunku do euro, jak i dolara. Osłabienie to wpisuje się w drugą falę ruchu deprecjacyjnego naszej waluty związanego między innymi z niepewnością zachowania się zagranicznych parkietów giełdowych oraz co do piątkowego otwarcia się rynku polskiego po jednym świątecznym dniu przerwy. Obecnie istotnymi liniami oporu dla par EUR/PLN oraz USD/PLN są poziomy 3,8238 oraz 2,8445 a ich przekroczenie otworzy drogę do ostatnich miesięcznych maksimów przy cenach 3,8363 PLN za jedno euro oraz 2,8580 PLN za jednego dolara.

Rynek zagraniczny:

W dniu dzisiejszym uwaga inwestorów skupi się na popołudniowej decyzji EBC w sprawie stóp procentowych w Strefie euro oraz na komentarzu szefa EBC Tricheta do tej decyzji. Podwyżka kosztów pieniądza o 25pb jest niemal pewna i została już zdyskontowana w kursie eurodolara. Zaskoczeniem może byc wzrost stóp ponad poziom 4,0% lub bardzo jastrzębia wypowiedź Jean`a Tricheta sugerująca, że cykl zacieśniania polityki monetarnej jeszcze długo się nie skończy. Wtedy obserwowac możemy wędrówkę pary EUR/USD powyżej poziomu 1,36, jednak bardziej prawdopodobne wydaje się byc stopniowe odreagowanie ostatnich wzrostów przez eurodolara po decyzji, które będzie realizacją zysków z długich pozycji. Dodatkowym wsparciem dla zielonego mogą byc dane o produktywności w sektorze pozarolniczym w I kwartale 2007 roku. Istotnym poziomem wsparcia dla pary EUR/USD jest cena 1,3519 USD za jedno euro a niżej 1,3509. Zejście kursu poniżej tych poziomów, może na dłużej poprawic sytuację techniczną na parze EUR/USD dla posiadaczy amerykańskiej waluty.

Kalendarium:

Z ważniejszych danych makroekonomicznych na rynek napłyną dzisiaj:

Polska, stan oficjalnych aktywów rezerwowych w maju,

Polska, przetarg obligacji 2-letnich,

07:00 Japonia, indeks wyprzedzający koniunkturę w kwietniu (prog. 20%; pop. 36.4%),

07:00 Japonia, indeks zbieżny z koniunkturą w maju (prog. 66.7%; pop. 10.0%),

12:00 Niemcy, dynamika nowych zamówień w przemyśle w kwietniu (prog. 10.3%; pop. 9.9%),

13:45 Strefa Euro, decyzja ECB dotycząca stóp procentowych (prog. 4.0%; pop. 3.75%),

14:30 USA, produktywność sektora pozarolniczego w I kwartale (prog. 1.3%; pop. 1.7%),

14:30 Kanada, liczba wydanych pozwoleń na budowę (prog. -3,2%; pop. 27,4%),

14:30 Strefa Euro, przemówienie Trichet’a,

16:30 USA, zapasy paliw.