Amerykańskie banki mają swój system płatności natychmiastowych

Polska była jednym z pierwszych krajów na świecie, w których banki zyskały możliwość przetwarzania płatności detalicznych w czasie rzeczywistym. 14 listopada podobny system wystartował w Stanach Zjednoczonych, gdzie obsługę szybkich transferów zdążyły w międzyczasie zdominować podmioty niebankowe.

System wdrożony przez izbę rozliczeniową The Clearing House nosi nazwę RTP i jest pierwszym od 40 lat nowym elementem kluczowej infrastruktury płatniczej łączącej banki. Pierwszą transakcję na nowej platformie rozliczono 14 listopada pomiędzy BNY Mellon a US Bank. W najbliższym czasie do grona instytucji obsługujących natychmiastowe płatności dołączyć mają Citi, JP Morgan, PNC i SunTrust.

RTP to wspólne przedsięwzięcie 25 banków-udziałowców The Clearing House, instytucji, którą można porównać z polską Krajową Izbą Rozliczeniową. System spełnia ramowe wymogi zaproponowane przez specjalną grupę roboczą działającą pod auspicjami Fed. Bank centralny w USA aktywnie promował ideę powstania systemu płatności natychmiastowych, próbując skłonić do współpracy kilka grup interesów. W trakcie prac grupy wyróżniono zestaw 36 wymogów, które powinny charakteryzować nowe systemy rozliczeń międzybankowych.

System oparty jest na technologii dostarczonej przez Vocalink, firmę odpowiedzialną za budowę podobnego rozwiązania w Wielkiej Brytanii, a dziś należącą do Mastercard. Uczestnikami RTP mogą być wszystkie licencjonowane instytucje depozytowe, a jednym z celów przedsięwzięcia jest osiągnięcie do 2020 roku znaczącej pozycji na rynku poprzez współpracę z większością liczących się banków i unii kredytowych.

Względnie niski poziom zaawansowania technologicznego amerykańskiego systemu rozliczeń międzybankowych doprowadził na tamtejszym rynku do rozwoju wielu niebankowych schematów szybkich płatności. Większość z nich korzysta z infrastruktury rozliczeniowej zbudowanej na potrzeby transakcji kartowych lub detalicznych transferów pomiędzy rachunkami bankowymi (za pośrednictwem ACH). Stanowią one zatem swego rodzaju nadbudówkę opartą na rozwiązaniach nie gwarantujących natychmiastowego rozrachunku. Amerykańskie banki dopiero stosunkowo niedawno podjęły walkę ze schematami płatności P2P takimi jak Venmo, promując własny schemat Zelle bazujący na rozliczeniach w ramach systemu clearXchange.

Uruchomienie systemu natychmiastowych rozliczeń międzybankowych z prawdziwego zdarzenia otwiera drogę do tworzenia nowych produktów, zarówno dla klientów indywidualnych (jak np. szybkie opłacanie rachunków), jak i korporacyjnych (obsługa zwrotów wydatków pracowników, wypłat wynagrodzeń itp.).