Analiza lokaty inwestycyjnej Dobry Kurs II

Przygotowana dla bardzo wąskiej grupy klientów private bankingu Raiffeisen Banku Polska półroczna lokata strukturyzowana oparta na kursie EUR/PLN przyniosła 10 proc. zysku w skali roku (5 proc. za okres trwania lokaty). To kolejny sukces walutowych struktur tego banku, warto więc bliżej przyjrzeć się kolejnej propozycji z oferty tej instytucji – Lokacie Inwestycyjnej Dobry Kurs II.

Jest to 3-miesięczna lokata strukturyzowana ze 100-proc. gwarancją kapitału oparta na kursie EUR/PLN, z maksymalnym zyskiem równym 2,5 proc. (10 proc. w skali roku). Lokata wypłaca zysk w wysokości 2,5 proc. (10 proc. w skali roku) pod warunkiem, że w okresie od 20.01.2010 r. godz. 14:00 do 16.04.2010 r. godz. 11:00 kurs EUR/PLN publikowany przez serwis Reuters nie wyjdzie poza zakres, którego granicami są kurs początkowy pomniejszony o 0,20 PLN i kurs początkowy powiększony o 0,15 PLN, ani nie osiągnie żadnej z wartości granicznych.

Inaczej mówiąc, scenariusz lokaty zakłada względną stabilizację kursu euro. Jak to zwykle w lokatach Raiffeisena bywa, zakres ów jest przedziałem minimalnym i może zostać rozszerzony, co niejednokrotnie się zdarzało. Aby zainwestować w Dobry Kurs II potrzeba 5 tys. złotych. Subskrypcja produktu trwa do 19.01.2010 roku.

Wiemy jak działa lokata, więc – choć w przypadku kursów walutowych nie ma to większego znaczenia – zobaczymy, jak wyniki takiej lokaty kształtowały się w przeszłości. Zakładamy, że lokata trwa trzy miesiące, a miesiąc to 25 dni sesyjnych. Przy założeniu minimalnych barier podanych przez bank aż 58,54 proc. lokat zakończyłoby się pozytywną realizacją scenariusza. Rozszerzenie przedziału o 10 gr. w każdą stronę spowodowało, że pozytywny scenariusz spełniło 2234 z 2800 lokat, czyli aż 79,79 procent. Widać wyraźnie, że zwiększenie widełek względem których zostały ustalone bariery znacząco zwiększa prawdopodobieństwo zysku. To jednak przede wszystkim zależy od zmienności kursów.

Warto zatem sprawdzić, jak obecnie kształtuje się zmienność na parze walutowej EUR/PLN. 6 stycznia br. Polska Agencja Prasowa podała komunikat, w którym potwierdziła, że zmienność wahań kursu złotego w grudniu spadła. „Po listopadowym wzroście, w grudniu zmienność na rynku walutowym mierzona ERV spadła. ERV kursu złotego względem euro wyniosło 6,4 w ujęciu miesięcznym (w porównaniu z 10,9 w listopadzie) i 9,1 w ujęciu kwartalnym” – napisano. W komunikacje padło również stwierdzenie, że „Grudniowy spadek zmienności ERV złotego względem euro był najbardziej zauważalny w grupie walut państw UE.” Potwierdzeniem spadku zmienności, który jest bardzo korzystny dla wyniku lokaty Dobry Kurs II jest poniższy wykres przedstawiający zmienność kursu EUR/PLN

Podsumowując: w obliczu dalszych oczekiwań odnośnie spadku zmienności kursu EUR/PLN w połączeniu z wielke prawdopodobnym dalszym umacnianiem się polskiego złotego w stosunku do euro, 3-miesięczna lokata strukturyzowana obstawiająca w miarę stabilne zachowywanie się EUR/PLN daje spore szanse na zysk. Trzeba jednak pamiętać, że ów zysk obarczony jest podatkiem od zysków kapitałowych w wysokości 19 proc., co uszczupla zysk per annum do 8,1 procent. Najatrakcyjniejsze lokaty bankowe dają dziś około 5,5 proc. netto, ergo o tym, czy potencjalny zysk ze struktury Raiffeisena wart jest ryzyka utraty odsetek, każdy inwestor musi zdecydować sam.

współpraca: Norbert Duczkowski

Źródło: Structus.pl