Pierwszy kwartał 2011 roku był na prawdę udanym okresem dla instytucji zagranicznych, które prowadzą dystrybucję swoich funduszy w Polsce. Co prawda aktywa 8 monitorowanych przez Analizy Online pomiotów wzrosły w tym czasie o +100 mln złotych, ustanawiając nowy rekord na poziomie niemal równym 4,0 mld złotych, to wynik ten byłby lepszy, gdyby nie osłabienie dolara w stosunku do złotego o –4,8%. W ujęciu walutowym aktywa instytucji zagranicznych zyskały na wartości +7,3% osiągając rekordowy poziom 1,41 mld dolarów.
Zgodnie z naszymi szacunkami głównym driverem wzrostu aktywów w I kwartale roku był napływ nowych środków. Bilans wpłat i wypłat wyniósł około +195 mln złotych, co jest jednym z najlepszych wyników od zakończenia minionej bessy. Największym zainteresowaniem wśród inwestorów cieszyły się fundusze akcji sektorowych powiązane z segmentem surowców przemysłowych lub z branżą metali szlachetnych. Pod tym względem bieżące upodobania inwestorów zaczynają przypominać rok 2007, w którym zainteresowaniem cieszyły się głównie te fundusze, których wyceny rosły wraz ze wzrostem cen surowców.
Z naszych szacunków wynika, że instytucje zagraniczne coraz lepiej radzą sobie ze sprzedażą jednostek PLN-hedged, czyli tytułów uczestnictwa z wbudowanym mechanizmem zabezpieczającym przed ryzykiem kursowym. W połowie minionego roku 8% aktywów w grupie monitorowanych przez nas instytucji zagranicznych stanowiły środki zebrane do tzw. PLN hedged share class, co wówczas stanowiło równowartość 250 mln złotych. Obecnie aktywa jednostek typu PLN-hedged wynoszą ponad 550 mln złotych, co oznacza, że ich udział wzrósł do 14% aktywów. Jak widać, dopasowanie oferty do oczekiwań polskich inwestorów w dalszym ciągu przynosi niektórym instytucjom zagranicznym wymierne efekty.
Zaprezentowane w raporcie aktywa napłynęły do instytucji zagranicznych poprzez dystrybucję tytułów uczestnictwa na podstawie notyfikacji Komisji Nadzoru Finansowego jak i w wyniku sprzedaży poprzez Ubezpieczeniowe Fundusze Kapitałowe. Zgromadzone dane zostały zagregowane dla ponad 350 funduszy.
Źródło: Analizy Online