Analizy Online: Aktywa OFE spadły w listopadzie o -1,5%

W listopadzie aktywa otwartych funduszy emerytalnych zmniejszyły swoją wartość o -3,1 mld PLN
osiągając poziom 211,4 mld PLN. Jest to o -1,5 proc. mniej niż na koniec października.

To już czwarty spadek aktywów zanotowany od początku bieżącego roku. Ostatni raz w tym roku, większą dynamikę spadku aktywów fundusze emerytalne zanotowały w maju.

W ubiegłym miesiącu na spadek wartości zarządzanych przez OFE środków miały wpływ 2 główne
czynniki. Najistotniejszym z nich był czynnik techniczny dotyczący rozliczenia ujemnych przepływów
listopadowej sesji transferowej. W ślad za osobami, które zdecydowały się na zmianę funduszu przepłynęło między OFE aż 2,6 mld PLN. Według naszych szacunków ostatnia wartość tych rozliczeń była zatem rekordowa.

W listopadzie ujemny wpływ na aktywa OFE miały również minusowe stopy zwrotu uzyskane przez zarządzających funduszami. Zmniejszyły one wartość drugofilarowego majątku o -1,4 mld PLN. Był to najgorszy miesięczny rezultat licząc od czerwca tego roku. Główną przyczyną były spadki na GPW,
związane m.in. z kryzysem w Irlandii, która zwróciła się do UE o pomoc finansową. W efekcie
negatywnych wydarzeń indeksy WIG i WIG20 spadły w listopadzie odpowiednio o -1,9 oraz -1,5 proc.
Jeszcze słabiej wypadły indeksy małych i średnich spółek, czyli sWIG80 i mWIG40, które straciły
odpowiednio -2,3 i -2,7 proc. Dodatkowo straty poniesione przez OFE na rynku akcyjnym, pogłębiły
nierentowne inwestycje na rynku obligacji skarbowych. Indeks IROS spadł bowiem o -0,4 proc.

Na zmianę poziomu aktywów otwartych funduszy emerytalnych na koniec listopada br. dodatnio wpłynęła pula środków przekazanych przez ZUS. Co prawda, wartość ta nie była szczególnie istotna na tle pozostałych czynników, ale dzięki niej aktywa OFE powiększyły się o prawie +0,9 mld PLN.
Spadek aktywów w listopadzie zanotowały wszystkie fundusze emerytalne. Średnia dynamika spadków wyniosła -1,5%. Jednocześnie, zarządzający ze wszystkich czternastu OFE uzyskali ujemne stopy zwrotu. Największą dynamikę spadku aktywów zanotował fundusz OFE WARTA (-3,0%), co w głównej mierze jest skutkiem jednego z najgorszych bilansów transferowych dla tego podmiotu. Na tle konkurencji, wysoka dynamika spadku aktywów dotyczyła również funduszy AEGON OFE (-2,1%), Nordea OFE (-1,9%) oraz AXA OFE (-1,8%).

Zespół Analiz Online

Źródło: Analizy Online