Polisa BI zawierana jest w zakresie podstawowym, rozszerzonym lub na bazie all risks. Jest ściśle związana z katalogiem zdarzeń wyszczególnionych w polisie majątkowej. Zależność ta powoduje, że im szerszy zakres polisy podstawowej, tym większy katalog ryzyk, które wywołując przerwę w działalności spowodują wypłatę odszkodowania.
Skuteczna ochrona ubezpieczeniowa wymaga wyliczenia zysku brutto definiowanego jako przyszły przewidywany zysk operacyjny powiększony o planowane koszty stałe lub przewidywane przychody minus koszty zmienne.
Odszkodowanie będzie wypłacone, gdy szkoda spowoduje przerwę lub zakłócenie działalności przedsiębiorstwa wiążące się ze spadkiem przychodów. Okres odszkodowawczy rozpocznie się od dnia wstrzymania lub ograniczenia produkcji do dnia jej ponownego wznowienia lub nadejścia ustalonego w polisie terminu. Co istotne, może być on ustalony także jako moment uzyskania wyników, które firma osiągałaby, gdyby szkoda nie zaistniała.
Dobrze wynegocjowany zakres polisy BI obejmie liczne koszty dodatkowe – wynajęcia i przeprowadzki do pomieszczeń zastępczych, pracę w godzinach nadliczbowych, opłacenie rzeczoznawców, a także kary umowne z tytułu nie wywiązania się z dostaw. Zakres BI może także obejmować szkody powstałe u dostawców lub odbiorców, które wpłyną na ewentualne zmniejszenie się ubezpieczonego zysku brutto.
Wartość dodana – Grzegorz Modliszewski – Dyrektor ds. Ubezpieczeń budowlano- montażowych STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi
Nawet najlepsze ubezpieczenie majątkowe nie zapewni pełnej ochrony przedsiębiorstwu działającemu w konkurencyjnym otoczeniu. Przestoje w produkcji, nieobecność produktów na rynku, trudności w odzyskaniu rentowności mogą negatywnie odbić się na wynikach ekonomicznych oraz decydować o dalszym istnieniu firmy. Stąd polisa BI jest rekomendowana jako niezbędny element programu ubezpieczeniowego. Będzie również wymagana przez instytucje finansowe w trakcie analizy zdolności obsługi kredytów.