Przemysł wydobywczy w Australii miał swój początek w połowie XIX wieku i od tamtej pory stanowi on podwalinę gospodarki tego kraju. Wydobywane w Australii surowce, takie jak złoto czy węgiel, to główny towar eksportowy tego państwa – Australia jest bowiem ważnym dostawcą surowców do Azji, w tym przede wszystkim do Chin, Japonii i Korei Południowej.
Jednym z najważniejszych towarów eksportowych w Australii jest węgiel – surowiec ten odpowiada za około jedną czwartą całkowitych przychodów tego kraju z eksportu. Mimo że Australia znajduje się dopiero na trzecim miejscu na świecie pod względem produkcji węgla (po Chinach i Stanach Zjednoczonych), to pod względem eksportu wyprzedza ona inne kraje (około 75% wydobytego w tym kraju surowca trafia na eksport). W 2010 r. eksport węgla koksowego z Australii wyniósł 128 mln ton, co stanowiło 56% całego rynku tego rodzaju surowca. Także światowy handel węglem energetycznym jest zdominowany przez eksport z Australii.
Niemal cały węgiel w Australii wydobywany jest na wschodnim wybrzeżu tego kraju, tj. w prowincjach Queensland oraz Nowa Południowa Walia. We wschodniej części kraju znajduje się też siedem portów, z których surowiec jest wywożony do innych państw. Odbiorcą ok. 60% australijskiego węgla jest Japonia (aczkolwiek popyt na węgiel ze strony tego kraju spadł w wyniku marcowego trzęsienia ziemi).
Duża zależność międzynarodowego handlu od surowca z Australii sprawia, że ograniczenie wydobycia może przełożyć się na zwyżkę cen węgla na światowym rynku. Taka sytuacja miała miejsce na przełomie lat 2010 i 2011, kiedy to ceny węgla gwałtownie wzrosły na skutek powodzi w prowincji Queensland. Umiejscowione tam kopalnie zostały zalane, a eksport węgla został wstrzymany – w wyniku czego dotychczasowi odbiorcy australijskiego surowca musieli szukać możliwości importu z innych krajów.
Ważnym towarem eksportowym Australii jest także złoto. Gorączka złota w Australii rozpoczęła się w 1851 r. po odkryciu zasobów tego metalu w prowincjach Nowa Południowa Walia i Victoria. Już kilka lat później w kraju tym wydobywano 40% całkowitej światowej produkcji żółtego kruszcu. Kolejny znaczący wzrost produkcji złota przypadał na przełom XIX i XX wieku, kiedy to odkryto zasoby złota w zachodniej części kraju, a nowe technologie umożliwiły wydobywanie złóż gorszej jakości (o mniejszej zawartości kruszcu).
Australijskie złoża złota stanowią około 10% całkowitych zasobów kruszcu na świecie – większe złoża posiadają jedynie Stany Zjednoczone i Republika Południowej Afryki. Obecnie Australia znajduje się także w ścisłej czołówce krajów o największej produkcji tego surowca, wraz z Chinami i RPA. W 2010 r. wyprodukowano tam 255 ton złota – za około trzy czwarte z tego wyniku odpowiedzialna jest zachodnia część Australii. Wynik z 2010 r. oznacza wzrost produkcji o 15% w stosunku do roku 2009. Niemniej jednak, nadal jest to o jedną piątą mniej niż w rekordowym 1998 r., po którym produkcja złota w Australii spadała systematycznie przez dekadę (aż do 2009 r.).
Australia jest także ważnym producentem takich surowców jak żelazo, nikiel, cynk, uran czy srebro. Przemysł wydobywczy jest w tym kraju na tyle ważny, że australijską walutę zalicza się do grona tzw. commodity currencies, podkreślając w szczególności powiązanie jej wartości z ceną złota na światowych rynkach.
Źródło: DM BOŚ