2. 12. 09. Senior i junior jadą na wakacje. Hiszpania zaprasza
Gazeta Wyborcza z 2 grudnia publikuje artykuł dotyczący dofinansowania hiszpańskiego rządu do zimowych wczasów na Costa del Sol, Costa de la Luz i na Balearach. Oferta jest co prawda skierowana do europejskich seniorów – osób powyżej 55 roku życia, ale nie starszych niż 75 lat. Jednak opiekunem podczas takiej wycieczki może być osoba w dowolnym wieku. Wyjazdy są więc niezwykle popularne wśród dziadków z wnukami.
Program „Travel senior”, bo o nim tu mowa, obejmuje 15 krajów europejskich, w tym Polskę i potrwa do kwietnia przyszłego roku. W naszym kraju projekt ten obsługuje osiem biur turystycznych i jak przyznaje przedstawiciel jednego z nich – wycieczki do czterogwiazdkowych hoteli sprzedają się w błyskawicznym tempie.
Po co Hiszpanie mieliby dopłacać 150 euro do każdego „zimowego” turysty? Przede wszystkim chcą dać pracę regionom turystycznym poza sezonem i zapełnić puste w tym martwym okresie hotele. Ponadto, jak podkreśla gazeta, kraj od wielu lat stara się mocno kreować turystyczną politykę wobec seniorów. Dzięki projektowi „Travel senior” Hiszpanie stają się europejskim pionierem, który pokazuje, że o ludzi starszych trzeba dbać także poprzez międzynarodową politykę turystyczną.
I w końcu, co słusznie stwierdza Joan Mesquide, sekretarz stanu ds. turystyki hiszpańskiego rządu: Seniorzy na emeryturze mają dużo wolnego czasu, a nie muszą spędzać wakacji tylko w sezonie letnim. Mesquide dodał też, że ponieważ połowa mieszkańców Europy nigdy nie wyjechała poza granice swojego państwa, to jego rząd postanowił ich do tego zachęcić.
Więcej informacji na temat zimowych wakacji w Hiszpanii znajduje się w drukowanym wydaniu Gazety Wyborczej z 2 grudnia, w artykule Aleksandry Pezdy Masowy odlot seniorów na Majorkę, a także na stronie internetowej gazety.
3.12.09 Obama szuka pomocy w sektorze prywatnym
Jak donosi CNN i onet.pl, amerykański prezydent szuka pomocy w sektorze prywatnym, aby stymulować gospodarkę. Choć wierzę, że rząd odgrywa kluczową rolę w tworzeniu warunków dla gospodarczego wzrostu, to rzeczywiste ożywienie gospodarcze można osiągnąć tylko z pomocą sektora prywatnego – powiedział Obama do uczestników Forum ds. Miejsc Pracy i Wzrostu Gospodarczego, zorganizowanego przez Biały Dom (White House Forum on Jobs and Economic Growth). Apel prezydenta wynika z faktu, iż mimo inwestowania pieniędzy publicznych w amerykańską ekonomię oraz licznych obietnic wyborczych, bezrobocie w USA nadal jest wysokie i utrzymuje się na poziomie 10%. Forum odbyło się w momencie, kiedy członkowie własnej partii Obamy wysuwali zarzuty, że Biały Dom i przywództwo demokratycznych kongresmanów nie robi wystarczająco dużo, by pomóc bezrobotnym. Krytycy uznali ten szczyt za nic więcej, jak tylko sztuczkę pod publikę, a niektórzy zagrozili zorganizowaniem marszu dla bezrobotnych Amerykanów, jeśli nie uda się uzyskać większej pomocy. Czy ci, którzy doprowadzili byłego senatora Illinois do władzy, staną się przyczyną znaczącego osłabienia poparcia dla prezydenta w społeczeństwie amerykańskim?
4.12.09 Rośnie zadłużenie Polaków
InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej, Biuro Informacji Kredytowej i Związek Banków Polskich opublikowały wczoraj 10. raport Infodług dotyczący zaległości Polaków w spłacie kredytów. Kluczowym wnioskiem wydaje się fakt, że Polacy mają coraz większe problemy ze spłatą swoich zobowiązań – znacząco wzrosła zarówno liczba osób zalegających ze spłatą zadłużenia (o 10,5% w ciągu kwartału), jak i wartość zadłużenia (o 19% w ciągu kwartału i aż 76% w ciągu roku). Największe problemy dotyczą spłaty kredytów zaciąganych w czasie hossy.
Tak dynamiczny wzrost wskazuje na to, że zaległości w spłacie zadłużeń stają się poważnym problemem społecznym. W tym kontekście szczególnego znaczenia nabiera (realizowana przez Ciszewski Financial Communications) akcja edukacyjna Nasze Długi, w ramach których tłumaczymy jak zadłużać się odpowiedzialnie i jak spłacać swoje długi.
Więcej danych z raportu Infodług znajdziemy m.in. na Bankier.pl w artykule Najbardziej zadłużony Polak zalega na prawie 80 mln zł.
30.11.09 Fundusz Margaretka – inwestycje strukturalne
Już w środę w Brukseli zostanie powołany fundusz Margaretka, który będzie skupiał się na średniej i dużej wielkości projektach transportowych i energetycznych o znaczeniu europejskim i narodowym. We władzach funduszu obecni są przedstawiciele PKO BP. – Jednym z głównych zobowiązań funduszu jest deklaracja skupienia się w finansowaniu inwestycji w nowych krajach UE, a że Polska jest największym z krajów, to można się spodziewać, że tu może trafić przynajmniej 500 mln euro – mówi „Dziennikowi Gazeta Prawna” Łukasz Dziekoński z PKO BP.
Więcej na ten temat w artykule „500 mln euro trafi do Polski z nowego funduszu”.