Autorski Przegląd Prasy Ciszewski Financial Communications

13.11.2009 Możemy już spać spokojnie?


Bezrobocie nie będzie rosło tak szybko, jak spodziewano się jeszcze kilka miesięcy temu. Firmy znalazły metody na cięcie kosztów zatrudnienia, bez konieczności zwalniania pracowników. Jednak wciąż w najgorszej sytuacji pozostają młodzi ludzie bez doświadczenia. 

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Rzeczpospolitą, większość ekonomistów szacuje, że do końca tego roku stopa bezrobocia nie powinna przekroczyć 12,5 proc. 

Mateusz Walewski, ekspert zajmujący się rynkiem pracy w Fundacji CASE, przyznaje, że rynek okazał się bardziej elastyczny niż zakładano. Ponadto pracodawcy zamiast masowo zwalniać pracowników, zaczęli stosować inne praktyki: obniżenie liczby godzin pracy czy zmniejszenie wzrostu wynagrodzeń. W firmach, które zatrudniają ponad dziesięciu pracowników od czterech miesięcy płace rosną o tyle, o ile wzrasta inflacja. W mniejszych – wynagrodzenia są prawdopodobnie zamrożone. Dostosowywanie do pogarszającej się kondycji przedsiębiorstw spowodowało, że bezrobocie nie rośnie już tak szybko. To o ile wzrośnie jesienią, zależy przede wszystkim od branży budowlanej, która jest najbardziej uzależniona od warunków pogodowych.

 

Więcej na ten temat przeczytamy w „Rzeczpospolitej”. 

 

12.11.09 Na świętach nie oszczędzamy


Mimo że dotknął nas kryzys nie zamierzamy oszczędzać na Świętach Bożego Narodzenia – przeciętna polska rodzina wyda na nie 1,6% więcej niż w ubiegłym roku. Z badań przeprowadzonych przez firmę Deloitte wynika, że podobnie do Polaków zachowają się obywatele innych krajów Europy Wschodniej, natomiast mieszkańcy zachodniej części kontynentu przeznaczą na ten cel mniejszy budżet niż w roku ubiegłym.

 

W sumie jednak na tle Europy wydamy stosunkowo mało – średnie deklarowane wydatki na rodzinę w Polsce wyniosą około 1600 PLN (375 EUR), podczas gdy w całej Europie Wschodniej będzie to 415 EUR, a w Europie Zachodniej 700 EUR. Mimo że zamierzamy wydać nieco więcej niż w ubiegłym roku, bardziej szczegółowa analiza planów zakupowych, wskazuje jednak na potrzebę oszczędzania. Polacy będą szukali raczej prezentów praktycznych. Będą również zwracali uwagę na cenę, dlatego na popularności zyskują zakupy przez Internet (często z wykorzystaniem porównywarek cenowych) oraz w sklepach dyskontowych.

 

O wynikach badań  przeczytamy m.in. w serwisach Wyborcza.biz oraz Rzeczpospolitej.

 

10.11. Pierwszą ofiarą wolnego rynku będą… Stany Zjednoczone


W Dzienniku Gazecie Prawnej ukazał się wywiad z guru finansistów – Georgem Sorosem. Soros – znany amerykański finansista i filantrop, który wspierał finansowo demokratyczne przemiany w byłym ZSRR – stawia tezę, że gospodarka wolnorynkowa służy najzamożniejszym i układa państwo pod kątem ich interesów. Zdaniem Sorosa kapitalizm stwarza poważne zagrożenie, którego przejawem jest obecny kryzys gospodarczy. Według finansisty, brak mechanizmów regulujących system bankowy oraz brak zakazu przyznawania kredytów zbyt wysokiego ryzyka doprowadził do największego od ośmiu dekad załamania rynków. Soros zauważył również, że przy zachowaniu obecnego systemu polityczno-ekonomicznego perspektywa dla Stanów Zjednoczonych jest pesymistyczna.