Autorski Przegląd Prasy Ciszewski Financial Communications

Przez ostatnie 10 lat niedźwiedzie – czyli osoby grające na zniżkę kursu – miały jednak rację w wielu sprawach – choćby na przykład w kwestii przeszacowania wartości amerykańskich domów czy zbyt dynamicznego wzrostu akcji kredytowej. Za to należy się im dokarmianie. (5.10.2009 Prosimy dokarmiać niedźwiedzie).

02.10.09 Ożywienie czas zacząć

Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że w przyszłym roku światowa produkcja wzrośnie o 3,1 proc., a nie – jak wcześniej prognozowano – 2,5 proc. Jego zdaniem z kryzysu światową gospodarkę wyciągnie przede wszystkim Azja – Chiny i Indie.

W dzisiejszym wydaniu „Pulsu Biznesu” znajdują się również bardzo ciekawe prognozy Katarzyny Zajdel-Kurowskiej. Jej zdaniem inwestorzy w dalszym ciągu będą chcieli lokować kapitał w Polsce. – „Wiedzą, że trzeba na czymś zarabiać. Jest dziś spory apetyt na polski dług. Rynki wschodzące zawsze będą dawać inwestorom wyższe zyski niż aktywa krajów rozwiniętych. Nie sądzę, by była w stanie ich wystraszyć sytuacja fiskalna w Polsce czy opóźnienie w planach prywatyzacyjnych. Choć na pewno rynki liczą, że rząd będzie kontynuował reformy” – mówi przedstawicielka Polski w Międzynarodowym Funduszu Walutowym.

Więcej na ten temat w artykułach „Nie dotykajcie polskiego ratingu” i „Świat zaczyna wracać do formy, a Polska razem z nim” (niestety drugi artykuł jest dostępny tylko w wersji drukowanej).

01.10.09 Catalyst – nowe wyzwanie PR-owe GPW

Po wielkim sukcesie marketingowym i komunikacyjnym, a także biznesowym, jakim w mojej opinii było otworzenie rynku NewConnect, GPW zabiera się za kolejny, niezwykle istotny dla branży finansowej projekt. Rynek Catalyst, bo o nim mowa, ma szansę otworzyć zupełnie nowy rozdział w historii obligacji w Polsce. Jednym z kluczowych czynników, który może zadecydować o jego sukcesie jest skuteczna i przemyślana komunikacja, która szczególny nacisk powinna położyć na edukację emitentów i inwestorów z możliwości, jakie daje rynek.

Pierwsze dwa dni są bardzo udane. Liczne materiały dziennikarskie wsparte przez płatne publikacje z pewnością wywołały zainteresowanie rynku. Artykuły, jak chociażby ten z Gazety Wyborczej, pokazują nie tylko szerokie możliwości nowego rynku, ale także jego ambitne plany, co do rozwoju w Europie Środkowej. Ten wątek pojawia się w komunikacji GPW bardzo konsekwentnie – podobnie było w przypadku rynku NewConnect. Choć plany przejęć innych giełd w regionie nie powiodły się, GPW do tej pory przyciąganie zagranicznych firm wychodziło całkiem skutecznie.

Dalej schody są jednak znacznie bardziej strome i kręte, nie da się ich w żaden sposób porównać z komunikacją NewConnect, który był jedynie „mniejszą wersją” GPW. Tutaj w grę wchodzi zupełnie nowa klasa aktywów, z którymi niewielkie obycie mają zarówno przedsiębiorcy, jak i inwestorzy. Nie ma również instytucji, które w widoczny sposób specjalizują się w tym rynku. Aby projekt odniósł sukces najbliższe miesiące powinny upłynąć pod znakiem edukacji – dziennikarzy, przedsiębiorców i inwestorów. Zanim będzie można powiedzieć, że Catalyst odniósł sukces, muszą pojawić się setki artykułów i dziesiątki szkoleń i konferencji na ten temat. Nie pozostaje nic innego, jak życzyć giełdzie kolejnego sukcesu.

30.09.2009 Finanse według Sun Zi

Co wspólnego mają myśli starożytnego stratega wojennego ze współczesnym chińskim systemem bankowym i finansowym? Bardzo dużo. Kiedy mistrz Sun Zi spisywał swe przemyślenia na temat wojny i zasad jej prowadzenia w książce „Zasady walki” (w polskim wydaniu tytuł brzmi „Sztuka wojenna”) nie przypuszczał, że ponad 2500 lat później zgłębiać je będą studenci bankowości, ekonomii, marketingu, prawa oraz zarządzania na wielu wyższych uczelniach na świecie. Niektórzy z nich uczynili z jego zasad swoje credo nie tylko działalności profesjonalnej, ale nawet życia codziennego.
Więcej w artykule „Finanse według Sun Zi”.

30.09.2009 Na rynku mieszkaniowym… normalnie?

W dzisiejszym dodatku „Dom” do Gazety Wyborczej dwa artykuły, które powinny zainteresować osoby myślące perspektywicznie o zakupie lub sprzedaży mieszkania.

Na uwagę zasługuje zapis czwartej już edycji debaty dotyczącej właściwego momentu na zakup mieszkania prowadzonej podczas targów mieszkaniowych przez Marka Wielgo z udziałem Katarzyny Kuniewicz (REAS), Joanny Iwanowskiej (Grupa Polanowscy), Zygmunta Stępińskiego (Green Development) i Michała Macierzyńskiego (Bankier.pl).

Eksperci mówili między innymi o tym, że kurczy się oferta mieszkań dostępnych na rynku pierwotnym, ważnym źródłem oferty pozostaje rynek wtórny. Większość dyskutujących uważa, że nie należy spodziewać się już spektakularnych spadków cen, mało prawdopodobne są również zwyżki w najbliższym okresie. Eksperci podkreślali rosnące zróżnicowanie cen związane z atrakcyjnością lokalizacji oraz jakością budynków.

Michał Wojtczuk w artykule „Deweloperzy poczuli się pewniej” podsumowuje badanie RedNet Consulting, z którego wynika, że deweloperzy stali się mniej elastyczni w negocjacjach cenowych – średnio w Warszawie można dziś uzyskać rabat na poziomie 7%, podczas gdy na początku roku było to 11%. RedNet Consulting prognozuje, że wskaźnik ten będzie dalej spadać w kolejnych miesiącach. Z publikacji można wnioskować, że sytuacja na rynku mieszkaniowym zaczęła się normować. Zbliżamy się do sytuacji, ceny nie szaleją w żadną stronę, a za lepsze mieszkania płaci się więcej niż za gorsze.

28.09.2009 Najbardziej wpływowe kobiety światowej branży finansowej

Opublikowano ranking FN100 Women is Financial News zawierający listę nazwisk 100 najbardziej wpływowych kobiet branży finansowej. Wyróżniona setka to 22 osoby na najwyższych stanowiskach kierowniczych, 25 szefowych działu, 33 w randzie partnera spółki lub na stanowisku dyrektora. Ponad jedna trzecia z nich dostała w ciągu minionego roku awans.

Tegoroczna lista odzwierciedla zwiększony popyt na stanowiska związane z zarządzaniem ryzykiem w branży finansowej. Jeżeli zaś chodzi o zasięg geograficzny, to ranking zawiera przedstawicielki branży z Europy, Środkowego Wschodu i Afryki, co pokazuje wzrost znaczenia ekspansji regionalnej instytucji finansowych. Wśród najbardziej wyróżnionych przez The Wall Street Journal kobiet w rankingu znajdują się Eva Castillo (manager działu globar wealth, EMEA, Bank of America), Margaret Cole (dyrektor wzmocnienia i wykroczeń finansowych w Financial Services Authority oraz Jane Fraser (dyrektor zarządzający Citi Private Bank).