Autorski Przegląd Prasy Ciszewski Financial Communications

6.02. Debata na temat OFE – kolejny zwrot akcji

Debata na temat OFE przypomina wenezuelską telenowelę – zwroty akcji następują często i szybko, zaskakując przy okazji wszystkich zainteresowanych. W przypadku OFE po skrajnych pomysłach, które zaskoczyły cały rynek negatywnie, przyszedł czas na odwrócenie sytuacji, czyli propozycje pozytywnie zaskakujące.

Motywowanie funduszy do konkurencji między sobą (jak pisze m.in. Puls Biznesu) – taki jest najnowszy cel ministerstwa. Choć przyczyny tej sytuacji są na razie mylnie diagnozowane (posądzenie o zmowę zamiast zwrócenia uwagi na fakt, że kary i nagrody w obecnym systemie motywują jedynie do unikania niższych od średniej wyników), w PTE prawdopodobnie wszyscy odetchnęli z ulgą, bo dyskusja wreszcie obejmuje problemy fundamentalne, a nie wtórne. Mam nadzieję, że PTE zorientują się, że to szansa i szybko dogadają się i wypracują wspólne propozycje zmian zwiększających konkurencję. Taka okazja może się szybko nie powtórzyć i szkoda byłoby ją zmarnować, bo ja rzadko w przypadku reformy emerytalnej zyskać mogą wszyscy – przyszli emeryci, PTE oraz politycy. Pytanie tylko, czy uda się dogadać, i kiedy uda się coś wdrożyć.

04.02. Polacy nie chcą brać kredytów

Jedynie co 12. ankietowany zamierza w tym roku zaciągnąć kredyt w banku – alarmuje na swoich dzisiejszych łamach Rzeczpospolita.

Zaledwie 8 proc. Polaków chce w 2010 roku wziąć bankowy kredyt. To tylko o 2 pkt. proc. więcej niż rok temu – wynika z sondażu GfK Polonia wykonanego na zlecenie gazety.

– Pogorszenie sytuacji na rynku pracy wywołane światowym kryzysem spowodowało, że Polacy ostrożniej podchodzą do kredytów. Żeby podejmować decyzję o zaciągnięciu długu, trzeba wierzyć, że nasze dochody będą się poprawiać, a w momencie gdy skończył się boom na rynku pracy, wiele osób zweryfikowało swoje plany – komentuje w Rzeczpospolitej Jacek Wiśniewski, ekonomista Raiffeisen Banku.

Z badań GfK Polonia wynika też, że w grupie osób zdecydowanych na kredyt, 47 proc. myśli o kredycie gotówkowym, 18 proc. ratalnym a jedynie 14 proc. zdecydowanych jest na kredyt mieszkaniowy.

Sondaż pokazuje także stopień zadłużenia społeczeństwa. Obecnie co 4. Polak jest zobowiązany do spłacania jakiegokolwiek kredytu. Blisko połowa w tej grupie badanych ma zaciągniętą pożyczkę gotówkową. – Można przypuszczać, że relatywnie duży odsetek osób, które deklarują chęć zaciągnięcia kredytu, stanowią ci, którzy spłacają bankowe pożyczki np. gotówkowe czy ratalne. Natomiast nowych klientów kredytów jest niewielu – twierdzi Piotr Siciak z firmy doradczej Deloitte.

Według stanu na grudzień 2009 roku, polskie gospodarstwa domowe spłacają zobowiązania finansowe równowartości 420,5 mld złotych, z czego 221,5 mld zł stanowiły kredyty zaciągnięte na zakup nieruchomości.

01.02 Mamy się bać dywaników Toyoty?

Czy obecne problemy Toyoty w Stanach Zjednoczonych to wadliwe pedały gazu i dywaniki a może czarny PR GM i Rządu USA… – na temat obecnej sytuacji japońskiego potentata motoryzacyjnego przeczytamy na portalu Wyborcza.biz.