Bank BPS wycofuje karty z kodami jednorazowymi. Bo nie spełniają wymogów ustawy

Bank BPS poinformował użytkowników o zamiarze wycofania kart z kodami jednorazowymi, które służą do autoryzacji transakcji internetowych. Kody z kart będą działać nie dłużej niż do 4 maja 2019 r.

fot. janssenkruseproductions, yay foto

Z korespondencji wysłanej do klientów wynika, że karty z kodami jednorazowymi nie spełniają wymogów ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o zmianie ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw.

„Zmiana ta związana jest z wynikającymi z ww. Ustawy wymogami silnego uwierzytelniania posiadacza rachunku lub osoby upoważnionej do dysponowania rachunkiem, czyli dwuczynnikowej weryfikacji tożsamości  zapewniającej mocniejszą ochronę danych tych osób. Ze względu  na to, że hasła jednorazowe nie spełniają wymogów przedmiotowej ustawy, od 5 maja Bank Polskiej Spółdzielczości nie będzie ich stosował jako m.in. środka dostępu do systemu bankowości elektronicznej” – czytamy w piśmie wysłanym do klientów.

Bank informuje ponadto, że w zamian stosowane będą kody SMS służące do autoryzacji dyspozycji i zatwierdzania transakcji płatniczych. Wycofany zostanie także token generujący kody jednorazowe. Osoby, które korzystają z kart z hasłami lub tokena powinny zmienić metodę autoryzacji, bo po 5 maja nie będą mogły aktywnie korzystać z bankowosci internetowej.

Część banków zrezygnowała już z kodów jednorazowych w formie zdrapek. Niedawno taką decyzję podjął Bank Pekao. Karty z kodami jednorazowymi nadal działają w PKO BP, choć korzysta z nich już niewielu klientów. Na pytanie o to, czy PKO BP planuje także wycofać zdrapki, otrzymałem odpowiedź negatywną.

– Bank nie wycofuje kart kodów jednorazowych tzw. kart zdrapek. Karta „zdrapka” w PKO Banku Polskim spełnia wymogi bezpieczeństwa i zapewnia ochronę poufności danych. Każda z proponowanych w banku opcji potwierdzania transakcji jest całkowicie bezpieczna, przy zachowaniu podstawowych zasad ich użytkowania – informuje Joanna Fatek z biura prasowego PKO BP.

Bank BPS podał też, że od 14 września użytkownicy nie będą już mogli za pomocą usługi SMS Kontakt realizować przelewów do zdefiniowanych odbiorców. Ponadto bank umożliwi dokonywanie wpłat na ROR-y za pomocą kart debetowych w wyznaczonych bankomatach.