Gdzie chcą mieszkać Polacy? Jakim potencjałem nabywczym dysponują? Kiedy chcą zrealizować swoje plany? Na te i inne pytania, w oparciu o wyniki badań marzeń Polaków, rynku nieruchomości i popytu na produkty bankowe, odpowiada Bank Millennium.
Marzenia z dala od miasta i możliwości
Marzenia Polaków o własnym kącie można uznać za ambitne, i jest to całkiem normalne. Wyniki badania przeprowadzonego w lutym 2012r. w połączeniu z doświadczeniem rynkowym Banku Millennium pozwoliły nakreślić mapę aspiracji, planów i możliwości mieszkaniowych Polaków. Większość z nas marzy o życiu poza miastem, a przynajmniej z dala od jego centrum. Niektórzy śnią o małej miejscowości, oddalonej 30 km od aglomeracji miejskiej ( 14%) albo po prostu marzą o życiu na wsi (38%). W pobliżu dużego miasta chciałby mieszkać co piąty dorosły Polak. Tylko 6% widzi w swoich marzeniach centrum wielkiego miasta, natomiast 21% jako idealne miejsce do życia wskazuje miasto, ale poza jego centrum. Marząc ambitnie, mamy większe szanse osiągnąć choćby umiarkowany sukces. Dlatego warto mieć marzenia i dążyć do ich realizacji. Każdy klient bankowości hipotecznej to jedno zrealizowane marzenie – czasem mniejsze, czasem większe. Marzenia zasługują na to, by je wspierać – komentuje Agata Chrzanowska, Dyrektor Marketingu Bankowości Hipotecznej Banku Millennium.
Domy jednorodzinne górą
Poza miastem marzy nam się jednorodzinny domek. Taką chęć wyraża 77% dorosłych Polaków, mieszkających w miastach powyżej 50 tys. mieszkańców. Dla większości z nich idealna powierzchnia użytkowa takiego locum to 90-200 m. kw. O mieszkaniu w bloku marzy 11% badanych z analogicznych miast. Marzenia nie tylko odbiegają od polskiej rzeczywistości, lecz również w znacznej mierze abstrahują od możliwości finansowych statystycznych Polaków. Od ponad pięciu lat większość nabywanych nieruchomości finansowana jest kredytem hipotecznym. Choć blisko 80% z nas marzy o domu jednorodzinnym, tylko niektórych stać na realizację tego marzenia. Z danych Banku Millennium wynika, że zdecydowana większość kredytobiorców (65%) kupuje ostatecznie mieszkanie, najczęściej na rynku wtórnym. Zaledwie 35% decyduje się na kupno lub budowę domu jednorodzinnego finansowanego kredytem hipotecznym. Z drugiej strony, patrząc na dane Głównego Urzędu Statystycznego widzimy, że prawie 56% nowych mieszkań oddanych do użytkowania w 2011 roku to domu jednorodzinne. Można zatem wyciągnąć wniosek, że przy ich budowie posiłkujemy się raczej własnymi środkami niż kredytem.
Ponad trzy miliony Polaków planuje kupić nieruchomość
Aż 16% dorosłych Polaków planuje zakup lub zmianę miejsca zamieszkania. Biorąc pod uwagę wielkość populacji, oznacza to deklarację około 3,3 miliona osób. Niemal 7%, czyli około 1,4 miliona Polaków sfinalizuje plany w perspektywie pięciu najbliższych lat. Co dziesiąty Polak nie chce, bądź nie jest w stanie określić, kiedy dokona transakcji. Plany zakupowe Polaków (w miastach powyżej 50 tys. mieszkańców) rozkładają się równomiernie na mieszkania w bloku i domy jednorodzinne (odpowiednio 40% i 45%). Zaledwie 7% myśli o kupnie mieszkania w kamienicy. Jeszcze mniejsze grupy celują w apartamenty, segmenty czy lofty, które w świadomości Polaków jawią się bardziej jako fanaberia, niż faktyczna alternatywa zakupu.
„Z drugiej ręki“ i na kredyt
Wydaje się również, że Polacy preferują gotowe nieruchomości zamiast oferty deweloperów. W największych aglomeracjach powstają nowe osiedla, a ofert mieszkań i apartamentów w dogodnych lokalizacjach jest obecnie bardzo dużo. W Warszawie atutem jest sąsiedztwo budowanej właśnie drugiej linii Metra, w innych miastach interesująca infrastruktura rekreacyjna i dobre skomunikowanie z centrum. Mimo to, ponad 67% planujących kupno mieszkania chce je nabyć na rynku wtórnym. Natomiast wśród osób zainteresowanych domem już tylko 23% wybierze ofertę z drugiej ręki. Na dodatek tylko co dziesiąty Polak deklaruje, że zakupu dokona za gotówkę, ze środków własnych. O wzięciu kredytu na całą wartość inwestycji myśli aż 27%.
– Większość udzielanych przez bank kredytów mieści się w granicach 200 000 – 300 000 zł. Średnia powierzchnia nieruchomości to 51–70 m. kw. w przypadku mieszkania i 120-200 m.kw. w przypadku domu wolnostojącego – mówi Agata Chrzanowska – Deklaracje osób, które chcą kupić nieruchomość, posiłkując się kredytem, są więc zbieżne z danymi, jakimi dysponuje Bank Millennium. A wracając do marzeń – nie należy z nich rezygnować, nigdy nie wiadomo kiedy nadarzy się okazja do ich realizacji.
Wnioski oparto na wynikach badania, które na zlecenie Banku Millennium przygotowała grupa Aegis Media. Badanie przeprowadzono w lutym 2012 r. na próbie (1127 osób) odpowiadającej demograficznie populacji (w wieku 18-55 lat). Dorosłych Polaków pytano o obecną sytuację mieszkaniową, marzenia i ewentualne plany zakupowe. Szczegółowe wyniki badań do wglądu.
Źródło: Bank Millennium