„Na wakacje, na sprzęt rehabilitacyjny, na nowy komputer, ale także na uruchomienie własnego biznesu… Takie rzeczy ludzie finansują z pożyczek zaciągniętych w trzech działających w Polsce internetowych serwisach pożyczkowych (z ang. social lending) Kokos.pl, Finansowo.pl i Smava.pl. Zainteresowanie nimi wciąż rośnie po części z powodu ostrzejszej polityki kredytowej banków, ale mimo kryzysu stale przybywa też osób gotowych pożyczyć pieniądze innym, licząc na pomnożenie majątku. Część serwisów social lending przechodzi dziś do ofensywy, licząc, że położenie nacisku na większe bezpieczeństwo pozwoli im dalej rosnąć i przyciągać klientów.”, pisze dziennik.
„[…] Chcąc zniwelować negatywne efekty wizerunkowe porażki Monetto.pl, Kokos.pl i Smava.pl stawiają na większe bezpieczeństwo pożyczanych pieniędzy i podkreślają, że zdobycie finansowania jest u nich znacznie prostsze niż w bankach. Serwisy sprawdzają użytkowników w takich instytucjach, jak Krajowy Rejestr Długów czy Biuro Informacji Gospodarczej BIG Infomonitor i w Związku Banków Polskich. Wprowadzają też własne narzędzia.”, informuje gazeta.
„Jedynie Rafał Agnieszczak, właściciel Finansowo.pl, dziwi się konkurentom, że tak bardzo komplikują proces rejestracji i weryfikacji użytkowników. – Z ideą social lending związane jest po prostu pewne ryzyko. Zawsze tak jest, gdy chce się szybko zdobyć pieniądze. Zwiększanie liczby procedur weryfikacyjnych po prostu wydłuża czas rejestracji i sprawia, że serwis jest mniej funkcjonalny – dodaje Rafał Agnieszczak.”, czytamy dalej.
„To przekłada się jednak na spłacalność. Smava podaje, że odsetek spłaconych pożyczek wynosi u niej około 95 proc. Oznaczałoby to, że ma najlepszy wynik na rynku. Kokos.pl przyznaje, że współczynnik spłacalności to 91–92 proc., zaś Finansowo.pl – 82–85 proc. Według danych NBP do banków nie wraca jedynie 5 proc. wszystkich pożyczek.”, podaje gazeta.
Wczoraj Kokos.pl, największy serwis social lending na polskim rynku poinformował, że za jego pośrednictwem użytkownicy udzielili już sobie pożyczek na 10,5 miliona PLN. Serwis kilka dni temu wprowadził też nowe narzędzia weryfikacyjne. Obecnie Kokos.pl umożliwia przeprowadzenie dobrowolnej weryfikacji dowodu osobistego, czyli porównania, czy dane zapisane podczas rejestracji konta użytkownika w serwisie są zgodne z danymi widocznymi na przesłanych zdjęciach i skanach dowodu osobistego. Drugie narzędzie dostarcza inwestorom informacji o terminowości w spłatach rat. Jeden punkt dodatni otrzymuje pożyczkobiorca za każdy dzień wcześniej spłaconej raty, a jeden ujemny za każdy dzień opóźnienia.
Więcej o serwisach social lending w dzisiejszym wydaniu „Gazety Prawnej” w artykule „Bank odmawia, Polacy pożyczają w sieci” autorstwa Jacka Iskry i Michała Fury.