Bank Zachodni WBK realizuje unijną inicjatywę JESSICA – czy Pomorze skorzysta?

Na dobre rozpoczyna się realizacja unijnego programu JESSICA, dzięki któremu będą rewitalizowane pomorskie miasta. 31 marca br. Europejski Bank Inwestycyjny rozpocznie przetarg na wybór  banków, które udostępnią ponad 219 mln zł na inwestycje na Pomorzu. 

JESSICA to specjalny program UE, który zapewnia finansowanie projektów rewitalizacji miast. Co mogą obejmować takie projekty? Na przykład adaptację niewykorzystywanego dotąd zabytkowego budynku na centrum sportowo-rozrywkowe, przekształcenie opuszczonej fabryki w klimatyczny budynek mieszkalny, centrum handlowe czy industrialną galerię.

Jako pierwszy komercyjny bank w Polsce, Bank Zachodni WBK wspólnie z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, będzie odpowiedzialny za realizację programu JESSICA. Umowa z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, dysponentem środków w programie, została podpisana 29 marca br.

W ramach umowy Bank Zachodni WBK będzie udzielał pożyczek na wybrane inwestycje w woj. zachodniopomorskim na preferencyjnych warunkach. W przyszłości możliwe będzie korzystanie z takich produktów bankowych, jak gwarancje czy wkłady kapitałowe. JESSICA to bardzo ciekawa inicjatywa, którą traktujemy jako jeden naszych z priorytetów. Zmienia ona schemat dystrybucji środków unijnych z dotacji na instrumenty zwrotne, co zachęci samorządy do inwestowania poprzez zaawansowane rozwiązania finansowe oraz wypromuje wśród nich przedsiębiorczość. Zmieni się ich podejście: z „wydajemy” na „inwestujemy” – mówi Rafał Skowroński, Dyrektor Zarządzający Funduszu Rozwoju Obszarów Miejskich Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego Banku Zachodniego WBK. 

Inwestycje finansowane w programie JESSICA mogą być realizowane przez jednostki samorządu terytorialnego, organizacje pozarządowe, szkoły wyższe, przedsiębiorców lub przez podmioty funkcjonujące w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) – dodaje Rafał Skowroński z Banku Zachodniego WBK. Jest jednak jeden warunek: zrealizowane projekty muszą generować przychody, dzięki czemu pozyskane pieniądze będą mogły zostać zwrócone w celu dalszego ich przekazania kolejnym podmiotom.

W ramach unijnej inicjatywy województwo pomorskie otrzyma ponad 219 mln zł. W niedługim czasie pomorscy beneficjenci będą mogli rozpocząć realizacje projektów dotyczących infrastruktury miejskiej w zakresie rozwoju nieużytków poprzemysłowych czy przestrzeni budowlanych. Na terenie Pomorza jest wiele lokalizacji z dużym potencjałem, których odpowiednie zagospodarowanie może przynieść miastom długoterminowe dochody. Mamy nadzieję, że władze samorządowe będą chciały wykorzystać to rozwiązanie, tym bardziej, że inwestycje będą generować dodatkowe miejsca pracy – podkreśla Rafał Skowroński.

Europejski Bank Inwestycyjny 31 marca br. ogłosi wśród polskich banków przetarg, w ramach którego wybrana zostanie instytucja docelowo odpowiedzialna za ocenę opłacalności projektów rewitalizacyjnych, dobór odpowiednich narzędzi finansowych oraz udzielanie pożyczek w województwie pomorskim.

Do najaktywniejszych uczestników projektu na Pomorzu należą Gdańsk, Gdynia oraz Starogard Gdański, które są już w trakcie realizacji kilkunastu projektów rewitalizacyjnych. W planach odnowy obszarów miejskich Gdańska znajdziemy m.in. rewitalizację Oruni, Nowego Portu, Starego Przedmieścia czy Browaru we Wrzeszczu. Natomiast Gdynia i Starogard Gdański chcą zainwestować unijne środki w infrastrukturę kulturalno-sportową.

W chwili obecnej najbardziej zaawansowane w realizacji projektu JESSICA są województwa: wielkopolskie i zachodniopomorskie. W pierwszym odbyły się pierwsze nabory wniosków, a w drugim zostały już wybrane banki, które będą udzielać finansowania. Bruksela zapowiada, że bezzwrotne transfery zarówno dla firm jak i dla samorządów zostaną znacznie ograniczone po 2014 r. Przejście na efektywniejsze narzędzia zwrotne ma zagwarantować realizację większej ilości ciekawych inwestycji i szybsze przeobrażanie krajów członkowskich.

Źródło: BZWBK