Bank Zachodni WBK wspiera obchody 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Powstanie Warszawskie to jedna z najważniejszych dat w historii Polski. Bank Zachodni WBK od lat wspiera wydarzenia, które opowiadają o losach powstańców i przybliżają Polakom historię 63 dni walk w okupowanej stolicy. W tym roku, dla podkreślenia 70. rocznicy, działania Banku są wyjątkowo różnorodne. Tradycyjnie już obejmują współpracę z Muzeum Powstania Warszawskiego przy kolejnej edycji fotograficznej gry miejskiej „Twoja Klisza z Powstania”, ale też wsparcie wydania unikatowej płyty DVD – suplementu do filmu „Powstanie Warszawskie”. Bank jest również mecenasem niezwykłego teledysku.


1 sierpnia w dzienniku „Polska the Times” ukaże się płyta „Powstanie Warszawskie. Kulisy powstawania filmu” będąca suplementem do obecnego wciąż w polskich kinach pierwszego na świecie dramatu wojennego non-fiction. Znalazły się na niej komentarze i wywiady z jego twórcami, historykami i pasjonatami pracującymi przy żmudnej rekonstrukcji ocalałych kronik z 1944 r. „Tu nie ma miejsca na aktorstwo. Wszystko, co widzimy, działo się naprawdę. Jeśli ci ludzie się cieszą, to się cieszą. Jeśli widzimy śmierć, to niestety jest śmierć” – tak w Polskim Radiu tłumaczył Jan Ołdakowski, producent filmu i dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Na płycie zamieszczony został także premierowo teledysk muzyczny „Nad ranem”. Ilustruje on piosenkę powstałą do słów Tadeusza Gajcego – poety i żołnierza Armii Krajowej, który zginął w drugim tygodniu Powstania. Jest to pierwszy w historii teledysk wykonany w technice animacji malarskiej. Muzykę skomponował Marek Wiński, a śpiewa Szymon Goldberg. Materiał powstał w studiu filmów animowanych Breakthru Films, uhonorowanym w 2008 r. statuetką Oscara za krótkometrażowy film „Piotruś i wilk”. Przy jego produkcji przez pół roku pracował kilkunastoosobowy zespół malarzy i animatorów. Każda sekunda teledysku to 12 namalowanych odręcznie obrazów.

2 sierpnia w Warszawie rozegrana zostanie fotograficzna gra miejska „Twoja Klisza z Powstania”, organizowana po raz ósmy przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Na uczestników czeka 5-km trasa po Czerniakowie. Poza pokonaniem jej w jak najkrótszym czasie, głównym zadaniem uczestników jest dokumentacja fotograficzna i rejestrowanie wydarzeń napotkanych podczas realizacji poszczególnych zadań. W konkursie fotograficznym przewidziano cztery obowiązkowe kategorie, tj. „zdjęcie reportażowe”, „obiekt w ruchu”, „detal” i „zdjęcie portretowe”. Motywem przewodnim tegorocznej gry jest hasło „Za wolność waszą i naszą”, które ma przypominać, że w czasie Powstania po polskiej stronie walczyło wiele osób różnych narodowości. Scenariusz gry koncentruje się na historii osób narodowości innej niż polska, które w momencie godziny „W” znalazły się na terenie miasta.