Miniony tydzień w bankach: Banki przypomniały sobie o małych firmach i na wiosnę odświeżają ofertę produktową. Ministerstwo Finansów proponuje, by zmiany dotyczące podatku Belki wprowadzić dopiero od przyszłego roku. mBank uruchamia kredyt przez telefon, a Antonio Banderas debiutuje w reklamie BZWBK.
W ostatnich latach banki nie były łaskawe dla sektora małych firm. Kryzys spowodował, że instytucje finansowe wpisały MSP na czarną listę, odcinając dostęp do finansowania i utrudniając dalsze funkcjonowanie. Jednak było minęło i bankowcy znów z zaciekawieniem patrzą na tę grupę klientów.
Z ankiety Bankier.pl przeprowadzonej na początku roku wynikało, że ten rok może być przełomowy dla małych firm – banki znów chcą kredytować przedsiębiorców. Gra jest warta zachodu, bo przecież sektor MSP generuje blisko 30 proc. PKB. Od kilku tygodni obserwujemy więc wysyp nowych produktów finansowych dla firm.
Idea Bank proponuje emerytalne wsparcie
W tym tygodniu nowe pakiety rachunków dla mikrofirm wprowadził Bank BGŻ. W ofercie pojawił się bezpłatny Pakiet Biznes Lider, a w miejsce dedykowanego rolnikom Planu Agro został wprowadzony pakiet Agro Lider. Bank wprowadził także korzystne dla klientów zmiany w ePlanie Firma – rachunek będzie prowadzony bezpłatnie.
Z kolei Idea Bank zaprezentował Konto Firma i Emerytura. Głównym atutem oferty jest zwrot 2 proc. kwoty od obrotu dokonanego kartą przez okres 5 lat. Pieniądze przelewane są na specjalny rachunek powiązany z pakietem. Środki gromadzone na tym rachunku mają docelowo zasilić fundusze klienta na emeryturze.
Oferta banku prezentuje się całkiem ciekawie, zwłaszcza jeśli przedsiębiorca nie ma wystarczającej motywacji, by samemu odkładać pieniądze na zabezpieczenie przyszłości. Dla osoby prowadzącej działalność każda forma odkładania na przyszłą emeryturę jest istotna, bo niestety ZUS nie zapewni zatrudnionym w ten sposób godziwej emerytury.
BOŚ pyta, by nie błądzić
Niedawno swoją ofertę dla małych firm odnowił również Citi Handlowy. Teraz wprowadził dodatkowy bonus do kont firmowych. Posiadacz rachunku może dokupić prywatną opiekę medyczną nie tylko dla siebie, ale i dla swoich pracowników. Klienci mają możliwość wyboru spośród czterech wariantów zróżnicowanych pod względem liczby dostępnych specjalizacji, placówek, czy zakresu diagnostyki – podstawowej lub pogłębionej.
Zmiany w ofercie dla firm szykuje także Bank Ochrony Środowiska. W tym tygodniu uruchomił specjalną stronę internetową z ankietą skierowaną do właścicieli, szefów i managerów zarządzających firmami. Zebrane opinie pozwolą mu skonstruować nową ofertę dla przedsiębiorców prowadzących małe firmy.
– Konsultacje społeczne stają się coraz bardziej popularne. To metoda, która była dotychczas wykorzystywana głównie w sektorze detalicznym. Chcielibyśmy ją przenieść do obszaru korporacyjnego – komentuje Piotr Sadza, Dyrektor Departamentu Produktów Korporacyjnych BOŚ.
Natomiast BNP Paribas Fortis wprowadził promocję kredytu obrotowego i zamierza w ten sposób przyciągnąć nowych klientów. Małe i średnie przedsiębiorstwa mogą korzystać w banku przez cztery miesiące z kredytu przy zerowej marży, z oprocentowaniem WIBOR 3M. Firmy, które zdecydują się przetestować kredyt, nie zapłacą prowizji przygotowawczej, ani prowizji od niewykorzystanej kwoty kredytu.
Wyrok na antybelki odroczony
Ministerstwo Finansów zdecydowało się przesunąć termin wejścia w życie przepisów likwidujących możliwość unikania podatku Belki na lokatach z jednodniową kapitalizacją odsetek. Zgodnie z nowymi założeniami nowe przepisy wejdą w życie od stycznia 2012 r.
To dobra wiadomość dla zwolenników tego typu produktów, ale jest też niestety zła. W pierwszej wersji założeń Ministerstwo zakładało wprowadzenie przepisów przejściowych dla lokat zawartych przed wejściem w życie nowego prawa. W nowej wersji takiego zapisu już nie ma.
Oznacza to, że od przyszłego roku lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek nie będą już produktem pozwalającym ominąć podatek Belki. Zgodnie z planowanymi zmianami, obowiązywać będzie zaokrąglanie podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku do pełnych groszy, a nie jak dotychczas do pełnej złotówki. Dodatkowo kwota zawsze będzie zaokrąglana w górę. Po wprowadzeniu zmian zysk z lokat jednodniowych będzie mniej więcej o jedną piątą niższy niż obecnie.
Można oczekiwać, że w najbliższych miesiącach banki będą jeszcze proponować lokaty antybelkowe z terminem zapadalności na koniec 2011 roku. Pojawiają się głosy, że później do gry znów wrócą lokaty opakowane w ubezpieczenia, czyli tzw. polisolokaty. Na razie jednak takich produktów jest jednak niewiele, a niektórzy ubezpieczyciele chcą wycofać się z tego rynku.
Banki kuszą kredytami
Sama cena produktu nie jest już gwarantem rynkowego sukcesu. Banki prześcigają się więc we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań produktowych. Największy internetowy bank w kraju – mBank – wpadł na nowy pomysł. Będzie sprzedawał kredyty gotówkowe przez telefon. Do tej pory proponował swoim klientom indywidualnie przygotowane oferty przez internet. Teraz klient będzie mógł zaciągnąć kredyt, dzwoniąc na infolinię. Taka usługa pojawi się także w drugiej połowie roku w MultiBanku.
Z kolei Bank Zachodni WBK zaprosił do promocji kredytu gotówkowego kolejnego aktora o międzynarodowej sławie – Antonio Banderasa. W tym tygodniu zadebiutowała pierwsza reklama z udziałem aktora znanego m.in. z filmów „Maska Zorro” czy „Desperado”. Banderas zachęca klientów do zaciągnięcia nisko oprocentowanego kredytu gotówkowego w BZWBK. Podawana w reklamach stawka to 5,99 proc.
– Liczba jest faktycznie chwytliwa i rewelacyjnie wygląda na plakatach. Jest to jednak oprocentowanie, które dostanie klient o idealnej zdolności kredytowej – komentuje Tomasz Jaroszek, analityk Bankier.pl – System scoringowy ocenia klienta indywidualnie i na tej podstawie generowane jest oprocentowanie. Możemy zatem otrzymać kredyt z oprocentowaniem 5,99, 6,99, 7,99 i tak aż do 20,99 proc. w skali roku – dodaje.
Źródło: Bankier.pl