„Wraz z rosnącymi cenami mieszkań nie zwiększa się zdolność kredytowa Polaków. Jednym ze sposobów na zwiększenie tej zdolności jest wydłużanie przez banki okresu kredytowania. Zaciągając kredyt na dłużej w sumie będziemy musieli oddać bankowi znaczniej więcej odsetek, jednak dzięki takiej operacji będziemy w stanie spłacać miesięczne zobowiązania, a więc zachowamy zdolność kredytową.
Możliwość skorzystania z dłuższego okresu spłaty część banków proponuje wszystkim klientom, którzy nie przekroczą maksymalnego wieku, do jakiego przyznawany jest kredyt, a niektóre stosują tutaj dodatkowe obostrzenia.” – pisze dziennik.
„- mBank i MultiBank – banki, które jako pierwsze wprowadziły wyraźnie dłuższy niż konkurencja maksymalny czas kredytowania, wymagają wniesienia 20 proc. wkładu własnego w złotych i 30 proc. w walutach. W PKO BP otrzymanie kredytu na 40 lat uzależnione jest od posiadania zdolności kredytowej na tę samą kwotę na 30 lat. BOŚ Bank w przypadku kredytu na 35 lat wymaga posiadania polisy na życie. Fortis Bank udziela kredytów na 35 lat wyłącznie w ratach malejących lub jeżeli klient wnosi 15 proc. wkładu własnego w wypadku kredytu we frankach szwajcarskich lub 10 proc. w wypadku kredytu w złotych” – wylicza Aleksandra Łukasiewicz, dyrektor ds. produktów bankowych w Open Finance.
Wzrost cen nieruchomości spowodował, że Polacy potrzebują pożyczać coraz większe kwoty na zakup mieszkania. Pomimo tego popyt na kredyty jest bardzo wysoki. Zadłużenie gospodarstw domowych w ciągu pięciu miesięcy wzrosło o 18,5 mld zł.
Więcej informacji w „Gazecie Prawnej”.