Banki wprowadzą polską kartę debetową?

Krajowa Izba Rozliczeniowa finalizuje prace nad systemem rozliczania płatności dokonywanych kartami. To może skłonić banki do wprowadzenia polskiej karty debetowej.

 

KIR finalizuje system rozliczania kart płatniczych (fot. iStockphoto / Thinkstock)

 

Wiceprezes Dariusz Marcjasz uspokaja i dodaje że do stworzenia polskiej karty płatniczej potrzeba spełnienia kilku warunków. Przede wszystkim chodzi o zgodę banków oraz punktów akceptacji płatności czyli sklepów. KIR, według wiceprezesa ma duże doświadczenie w rozliczaniu płatności, które może przenieść na pole kart płatniczych. Zainteresowanie, jak deklaruje Dariusz Marcjasz, jest spore. Pod koniec września KIR i jeden z dużych banków podpisały list intencyjny w tej sprawie.

Rozmówca IAR informuje, że Izba kończy prace nad systemem rozliczeniowym. Powinien być on gotowy w pierwszym kwartale przyszłego roku. Pierwsi klienci mogą z niego korzystać w drugim kwartale 2015 roku.

Transakcje dokonywane kartami płatniczymi są rozliczane lokalnie na przykład w Niemczech, Francji czy Portugalii. Dane Narodowego Banku Polskiego za pierwszy kwartał 2014 roku wskazują, że na rynku polskim funkcjonuje 34,7 mln kart płatniczych, w tym 28,4 mln kart debetowych i 6,1 mln kart kredytowych.

Większość transakcji kartami dokonywanych jest w kraju. Z lokalnej karty płatniczej będzie można korzystać tylko w Polsce, chyba, że międzynarodowe korporacje rozliczeniowe zdecydują się na współtworzenie takiej karty.

Jest miejsce dla krajowego systemu kart płatniczych

Prezes Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego Robert Łaniewski podkreśla, że w Polsce może rozwinąć się krajowy operator kart płatniczych. Ponad 95 procent płatności kartowych dokonuje się w granicach Polski. To oznacza, że jest miejsce dla trzeciego operatora, obok Visy i MasterCarda.

Katarzyna Kowalska z firmy SIBS International rozliczającej płatności bezgotówkowe wyjaśnia, że lokalne karty płatnicze sprawdziły się już w kilku europejskich krajach. Działają one między innymi w Niemczech, Francji czy Portugalii. Za ich pomocą można opłacić podatki, mandaty czy przejazd autostradą.