Banki zainwestują ponad 1 mld zł w nowe placówki

„W piątek włoska grupa UniCredit ogłosiła, że wyścig do przejęcia 200 placówek BPH (tych, które nie wezmą udziału w fuzji z Pekao) wygrał amerykański GE Money Bank. Na razie Amerykanie mają tylko wyłączność na negocjacje, ale Włosi liczą na szybkie podpisanie ostatecznej umowy, może już w maju. Przejęcie tzw. mini-BPH przez GE Money to zła wiadomość dla innych działających w Polsce banków. Bo GE już dziś ma na rynku dość mocną pozycję, a po przejęciu placówek mini-BPH wskoczy do dziesiątki największych banków. Będzie miał prawie 300 placówek i ponad milion klientów pod opieką. I może zagrozić pozycji nawet takich banków, jak BGŻ, Kredyt Bank czy Citibank.” – pisze „Gazeta Wyborcza”.

„Klienci banków mogą więc się cieszyć – znów wzrośnie konkurencja o ich względy. W ostatnich kilku latach na rynek weszło już kilka nowych banków – np. Eurobank (dziś należy do francuskiej grupy Société Générale), grecki Polbank EFG czy hiszpański Santander. I wszystkie nieźle sobie radzą. A do rozpoczęcia działalności bankowej w Polsce szykują się kolejni chętni, m.in. dwie duże firmy ubezpieczeniowe – niemiecki Allianz i francuska Axa. Do dużych inwestycji przymierza się też brytyjski gigant HSBC, który dziś działa w Polsce na niewielką skalę. Bankowość detaliczną chce u nas otworzyć niemiecko-skandynawski bank DnB Nord, który właśnie przejmuje sieć 50 placówek banku BISE. Do szykującej się wojny o klientów przygotowują się już działające w Polsce banki. Głównie stawiając nowe placówki. Ostatnie lata pokazały bowiem, że klienci rzadko szukają najtańszego banku, częściej idą do tego, który jest pod ręką.” – czytamy w „Gazecie Wyborczej”.

W ostatnich dniach Nordea Bank Polska poinformował o zamiarze uruchomienia 150 nowych placówek w ciągu dwóch do trzech lat. Plan ekspansji w Polsce jest największą inwestycją tego rodzaju w historii Grupy Nordea. Bank Millennium także planuje zwiększyć sieć swoich placówek z obecnych 300 do 450 w ciągu trzech lat. Rozbudowę sieci oddziałów zapowiedziały również m.in. Citibank i Deutsche Bank PBC.

Więcej informacji w „Gazecie Wyborczej”.