Banki zamierzają zaostrzyć kryteria udzielania kredytów

„Z ankiety przeprowadzonej przez NBP wynika, że w drugim kwartale banki zaostrzyły wszystkie podstawowe warunki udzielania kredytów dla przedsiębiorstw. W większym stopniu dotyczyło to małych i średnich przedsiębiorstw niż dużych firm. Największa grupa banków, ponad 80 proc., zdecydowała się zwiększyć zakres wymaganych zabezpieczeń kredytu, ale podniesione zostały także marże oraz pozaodsetkowe koszty kredytu, a jedna trzecia skróciła maksymalny okres udzielania pożyczki […]

Banki się spodziewają, że na tym się nie skończy. Myślą o dalszym zaostrzaniu kryteriów w III kwartale, przy czym więcej instytucji planuje takie działania wobec MSP niż dużych firm.”, czytamy w „Rz”.

„W trzecim kwartale mniej korzystne będą również warunki uzyskania kredytów przez gospodarstwa domowe. W drugim kwartale 40 proc. banków ponownie zaostrzyło politykę wobec kredytów mieszkaniowych. Blisko jedna czwarta instytucji podniosła marże kredytowe, a część z nich także inne koszty związane z ich udzielaniem. Blisko 25 proc. ankietowanych spodziewa się dalszego śrubowania warunków w tym segmencie.”, informuje dziennik.

W ostatnich miesiącach dynamika kredytów dla firm ostro wyhamowała. Bankowcy obawiają się, że gorsza koniunktura w gospodarce doprowadzi do wzrostu liczby upadłości przedsiębiorstw, a co za tym idzie pogorszy sie spłacalność kredytów. Według danych firmy Euler Hermes w pierwszym kwartale 2009 roku w Polsce zanotowano 105 upadłości (podczas, gdy od I do III 2008 roku zanotowano 95 upadłości). Ich liczba wzrosła więc o 11%. Wzrost liczby upadłości nastąpił dopiero w marcu. Eksperci spodziewają się, że to dopiero początek tendencji wzrostowej.

Więcej na ten temat w „Rzeczpsopolitej” w artykule „O kredyt wciąż będzie bardzo trudno” autorstwa Moniki Krześniak.

WB