„Pierwszy na świecie bankomat został zainstalowany czterdzieści lat temu w londyńskiej placówce banku Barclays. John Shepherd-Barron wpadł na pomysł stworzenia maszyny do wypłacania pieniędzy podczas kąpieli.
– Pomyślałem, że musi być taki sposób dzięki, któremu będę mógł pobrać swoje pieniądze z konta w każdym zakątku świata albo chociaż wWielkiej Brytanii. Pomyślałem o automatach, w których można było kupić tabliczkę czekolady, ale zamiast czekolady można by z niego pobrać pieniądze – wspomina w wywiadzie dla BBC .
O dziwo brytyjskiemu bankowi Barclays ten pomysł wcale nie wydał się szalony. Ówczesny prezes banku podpisał z panem Shepherd-Barronem pospiesznie przygotowany kontrakt. Wynalazca bankomatu pracował w tym czasie w drukarni De La Rue.” – czytamy w „Gazecie Wyborczej”.
„Co prawda plastikowe karty nie zostały wtedy jeszcze wynalezione, ale pieniądze można było pobrać za pomocą czeków pokrytych radioaktywnym węglem C14 […].
Pierwsze bankomaty nie były doskonałe. Na raz można było wypłacić tylko 10 GBP, co jednak zdaniem twórcy wówczas wystarczało na ‚szalony weekend’. Jednym z produktów ubocznych powstania bankomatów było wynalezienie numeru Pin. Shepherd-Barron wpadł na pomysł czterocyfrowej kombinacji cyfr, gdy okazało się, że jego żona nie jest pamięta dłuższych kombinacji cyfr.” – czytamy dalej.
W Polsce pierwszy bankomat został umieszczony w drugiej połowie lat osiemdziesiątych w Warszawie w III oddziale Banku Polska Kasa Opieki SA (dziś Pekao SA). Obecnie aż 65 procent wszystkich transakcji dokonywanych kartą płatniczą, to transakcje bankomatowe. Na milion mieszkańców w Polsce przypada 220 bankomatów i 4880 transakcji miesięcznie, w porównaniu do 700 bankomatów w krajach „starej Unii Europejskiej” i 2880 transakcji miesięcznie. Z szacunków wynika, że prawdopodobnie na koniec tego roku liczba bankomatów w kraju przekroczy 10 tys. sztuk.
Więcej o historii bankomatu w „Gazecie Wyborczej”.