Bankowość hipoteczna Banku Millennium – wyniki po 3 kwartale 2006 r.

Tylko w trzecim kwartale 2006 roku klienci zawarli z bankiem umowy o kredyt hipoteczny na kwotę 1,42 mld PLN, co stanowi ponad dwukrotny wzrost sprzedaży w stosunku do tego samego okresu poprzedniego roku, gdy zawarto umowy warte 707 mln PLN (wzrost o 101%). Biorąc pod uwagę wartość umów podpisanych od stycznia do końca września, dynamika sprzedaży bankowości hipotecznej Millennium była jeszcze wyższa i wyniosła 108%.

W zbliżonym tempie rosła też od stycznia do września 2006 roku wartość wypłaconych kredytów. W pierwszych trzech kwartałach 2006 roku wartość wypłat przekroczyła zeszłoroczne wyniki o 105%.

Po ośmiu miesiącach 2006 roku udział banku w rynku nowych kredytów hipotecznych wyniósł 13,7%, co daje mu pozycję drugiego największego kredytodawcy hipotecznego w Polsce. Pod względem wartości portfela kredytów hipotecznych ogółem udział w rynku na koniec sierpnia 2006 roku wyniósł 9,2%. Oznacza to, że prawie jedna dziesiąta Polaków, którzy kiedykolwiek zaciągnęli kredyt mieszkaniowy, skorzystała z oferty hipotecznej Banku Millennium. Pod względem portfela kredytowego ogółem bank zajmuje obecnie trzecią pozycję na rynku. Poprawa pozycji w stosunku do grudnia 2005 roku, gdy posiadał piąty pod względem wartości portfel hipoteczny to niekwestionowany sukces banku. Tylko w ciągu ostatniego roku wartość wszystkich kredytów hipotecznych udzielonych przez Millennium wzrosła o 126% i wyniosła na dzień 30 września 2006 roku 6,62 mld PLN.

Warto także zauważyć, że sprzedaż kredytów hipotecznych banku wyrażona kwotą wypłat zrealizowanych w trzecim kwartale 2006 roku (1,36 mld PLN) była wyższa niż w drugim kwartale br. (1,15 mld PLN). Stało się tak mimo przewidywań spadku zainteresowania kredytami mieszkaniowymi w związku z wdrożeniem przez banki postanowień rekomendacji S. Wprowadzeniu ograniczeń w udzielaniu kredytów walutowych towarzyszył widoczny wzrost finansowania nieruchomości w walucie krajowej. W porównaniu z pierwszą połową roku od lipca stopniowo wzrasta liczba wniosków o kredyt złotowy. Jeszcze na początku roku kredyty indeksowane do walut obcych stanowiły nawet 90% wszystkich zobowiązań zaciąganych przez klientów banku. Aktualnie aż 25% kredytobiorców wybiera ofertę złotową. W ocenie banku decyzje klientów o zaciągnięciu kredytu w walucie krajowej nie wynikają jednak najczęściej z braku zdolności w walucie. Stopniowy wzrost sprzedaży kredytów złotowych wiąże się również z innymi czynnikami, m.in. ze wzrostem stawek EURIBOR i LIBOR CHF i w efekcie rosnącym oprocentowaniem kredytów walutowych. Warto także podkreślić, że do końca roku klienci Banku Millennium mogą zaciągnąć kredyt złotowy bez prowizji i – jak w przypadku kredytów walutowych – bez opłaty za wycenę nieruchomości oraz przy poziomie marż już od 0,5%.