Bankowość w cieniu Grecji

Chociaż ostatni tydzień to wyniki finansowe banków i szereg nowych ofert na rynku bankowym, to jednak klienci kierują wzrok w stronę Grecji i jej wpływu na sytuację polskich portfeli. Tymczasem okres promocji bankowych trwa w najlepsze.

Nadal czołowe trendy w polskich bankach to rachunki bieżące oraz kredyty hipoteczne. Pojawienie się zawirowań na rynkach finansowych pokrzyżowało plany banków, które znowu zachęcają do funduszy inwestycyjnych i otwierania rachunków maklerskich. Chociaż rzesza analityków uspokaja, że w długoterminowej perspektywie rynek się obroni, to jednak trudno myśleć o wyborze konta, widząc czerwone indeksy i spadający z dnia na dzień kurs polskiej waluty.

Zarówno banki, jak i towarzystwa funduszy inwestycyjnych długo wyczekiwały na swoje miesiące, żeby klienci wrócili ze swoimi pieniędzmi do agresywniejszych form inwestowania. Wszystko było na dobrej drodze, zważywszy na zakończoną wojnę na lokaty i dogasające depozyty sprzed roku. Obecna sytuacja na rynkach nie napawa optymizmem i część inwestorów zawaha się przed ulokowaniem oszczędności na ryzykownych instrumentach.

Tymczasem Alior Bank wprowadził na rynek depozyt 24-miesięczny z dzienną kapitalizacją odsetek. Minimalna kwota to 1 tys. zł, a oprocentowanie wynosi 5 proc. Odpowiada to zyskom na poziomie 6,49 proc. w przypadku standardowej lokaty. W czasie skromnego oprocentowania rachunków oszczędnościowych i depozytów bankowych, długoterminowe oferty mogą przypaść do gustu klientom, którzy nie lubią ryzyka związanego z inwestycjami.

Hipoteki ciągle w dół

Klienci, którzy już spłacają kredyty walutowe ze strachem w oczach śledzą zawirowania na rynku walut. W minionym tygodniu kurs złotego zanotował spadek i kredytobiorcy odczują to płacąc najbliższe raty swoich kredytów walutowych. Potencjalni klienci banków, którzy są zainteresowani kredytowaniem zakupu mieszkania mają jednak powody do radości. Kolejne banki obniżają marże swoich ofert i zachęcają do zaciągnięcia kredytu jeszcze przed wakacjami.

Bank Zachodni WBK swoją promocję określił mianem hipotecznej ofensywy. Nowa oferta to ciąg dalszy polityki cross-sellingowej, czyli uzależniania ceny jednego produktu od nabycia kolejnych. Tym razem lepsze warunki mogą otrzymać klienci VIP oraz posiadacze wybranych rachunków w banku. Bank Zachodni zmniejsza także wymagany próg wkładu własnego z 20 do 10 proc. w standardowej ofercie.

Bank Ochrony Środowiska również nie daje za wygraną i po raz kolejny uatrakcyjnia swoją ofertę kredytów hipotecznych. Tym razem potencjalny kredytobiorca może liczyć na niższą prowizję, jednak lepsze stawki obowiązują w ofertach połączonych z ubezpieczeniami. W zależności od wybranego pakietu ubezpieczeniowego klient może obniżyć wartość prowizji za swój kredyt.

Ile można mieć kont

Tak silnej promocji rachunków bankowych nie było od dawna na polskim rynku. Po decyzji BZ WBK o płaceniu nowym klientom za otwieranie rachunków, Alior Bank przebił tę ofertę o kilkaset złotych. Nie znalazł się do tej pory żaden inny bank, który dopłaca w ten sposób do klienta, jednak inne banki nie chcą odbiegać od konkurencji standardem oferowanych produktów. Deutsche Bank PBC również oferuje pieniądze klientom za założenie rachunku, ale jedynie w formie zapłacenia pierwszej składki, jeśli zdecydujemy się jednocześnie na program oszczędnościowo – ubezpieczeniowy db Inwestuj w przyszłość.

Bank Millennium dołączył do swojej oferty nowe konto internetowe, do którego wydawana jest karta debetowa Maestro PayPass. Dodatkowo bank obiecuje zwrot 1 proc. wartości dokonanych kartą zakupów. Jedyna opłata, jaką może ponieść klient to właśnie ta za kartę, jednak płatności bezgotówkowe na kwotę 100 zł miesięcznie z niej zwalniają. Bank Millennium może jednak pochwalić się darmowymi wypłatami tylko ze swoich bankomatów. Rachunek może być zatem odpowiedzią na nowe oferty takie jak konto Open Finance.

W związku z trwającą wojną na rachunki osobiste, nie daje o sobie zapomnieć także ING Bank Śląski, który rusza z kampanią promująca konto internetowe. Nie rezygnuje także mBank, który w 2010 roku przekroczył barierę 2 mln rachunków osobistych i nadal ma wysokie aspiracje. Obydwa banki w ostatnich tygodniach wprowadziły wypłaty z bankomatów bez każdorazowo pobieranych prowizji, jednak za zryczałtowaną stałą opłatą. Obserwując zachowania konkurencji, możemy wnioskować, że stanie się to wkrótce standardem w innych ofertach.

Źródło: Bankier.pl