Będą efekty wtórne na produkcji

Zgodnie z dzisiejszymi danymi GUS dynamika produkcji sprzedanej przemysłu wyniosła w czerwcu -4,3% r/r wobec -5,2% w maju, co było nieznacznie powyżej naszej prognozy (-4,5%) i znacząco powyżej konsensusu rynkowego (-5,9%). W czerwcu na dane o produkcji przemysłowej podobnie jak w zeszłym miesiącu nie miały znaczącego wpływu czynniki o charakterze sezonowym.

Wskazuje na to również zbliżona do wielkości nieodsezonowanej dynamika produkcji sprzedanej przemysłu oczyszczona z wpływu wahań o charakterze sezonowym, która zgodnie z dzisiejszymi danymi GUS wyniosła -5,6% r/r wobec -5,9% w maju oraz 1,7% m/m. Jest to już 5 z rzędu wzrost odsezonowanej dynamiki produkcji przemysłowej, co sygnalizuje stopniową poprawę sytuacji w polskim przemyśle.
 
… ale będą efekty wtórne
 
Naszym zdaniem dynamika produkcji sprzedanej przemysłu będzie w kolejnych miesiącach wzrastać coraz wolniej aż ustabilizuje się na poziomie ok. -3,5% r/r w IV kw. br. Sprzyjać temu będzie występowanie negatywnych efektów wtórnych, w tym przede wszystkim dalszego spadku inwestycji prywatnych oraz obniżenia tempa wzrostu spożycia indywidualnego, które będą oddziaływać w kierunku spadku sprzedaży produkcji przemysłowej w kraju, która w 2008 r. stanowiła blisko 60% wartości wszystkich sprzedanych w przemyśle dóbr.
 
Dzisiejsze dane potwierdzają nasz scenariusz makroekonomiczny, że w II kw. br. wartość dodana w przemyśle spadnie w cenach stałych o 3,9% r/r i będzie to najsilniejszy spadek wartości dodanej w ujęciu realnym ze wszystkich gałęzi polskiej gospodarki.
 
FSO w Warszawie wpłynęło na produkcję?
 
Na wzrost dynamiki produkcji przemysłowej w czerwcu złożyła się przede wszystkim wyższa dynamiki produkcji w przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją samochodów (gdzie tempo wzrostu produkcji wyniosło -10,9% r/r i było najwyższe od października ub. r.), do czego mogło się naszym zdaniem przyczynić ponowne uruchomienie produkcji w fabryce FSO w Warszawie od 22 czerwca. Ponadto wzrost produkcji odnotowano również w przedsiębiorstwach wytwarzających komputery i wyroby elektroniczne (33,5% r/r) oraz napoje (16,4% r/r).
 
Ceny towarów eksportowanych ciągną PPI w górę
 
Tempo wzrostu cen produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) według GUS spadło w czerwcu do 4,0% r/r z 3,7% w maju, co było powyżej naszej prognozy (3,6%) oraz znacząco powyżej konsensusu rynkowego (3,4%). Naszym zdaniem w dalszym ciągu czynnikiem podtrzymującym wysoki poziom inflacji PPI są ceny towarów eksportowanych, które najczęściej ustalane są w walutach obcych i tym samym zależą od wahań kursu złotego. Zgodnie z naszymi obliczeniami ceny towarów eksportowanych, których waga w inflacji PPI wyniosła w 2008 r. ok. 40%, wzrosły w czerwcu zgodnie z naszymi szacunkami o ok. 11% r/r. Drugim czynnikiem podtrzymującym wysokie tempo wzrostu cen produkcji sprzedanej przemysłu są ceny nośników energii, które wzrosły w czerwcu o 14,3% r/r wobec wzrostu o 16,3% r/r w maju. Z kolei czynnikami oddziałującymi w kierunku obniżenia presji inflacyjnej dla PPI są obniżenie popytu w związku ze spowolnieniem gospodarczym, które skłania niektórych przedsiębiorców do obniżania cen w celu zwiększenia sprzedaży, a także dalszy spadek jednostkowych kosztów pracy w przemyśle, które zgodnie z naszymi szacunkami wyniosły w czerwcu 0,9% r/r wobec 4,1% w maju. Wpływ tych czynników najsilniej widoczny jest w dynamice cen przetwórstwa przemysłowego, które wzrosły w czerwcu zaledwie o 1,7% r/r. Opisane powyżej czynniki wpłynęły naszym zdaniem na dalsze obniżenie dynamiki cen produkcji przemysłowej sprzedanej na rynek krajowy do blisko 0,9% r/r w czerwcu ze średnio 4,3% w I kw. br.
 
Wydatki rządowe podtrzymują budownictwo
 
Zgodnie z danymi GUS dynamika produkcji budowlano-montażowej nieznacznie wzrosła względem maja (0,3% r/r) i wyniosła w czerwcu 0,6%. Czynnikiem utrzymującym dodatni wzrost produkcji w przedsiębiorstwach budowlanych są naszym zdaniem wydatki rządowe na infrastrukturę, które oddziałują na wzrost produkcji firm zajmujących się wznoszeniem obiektów inżynierii lądowej i wodnej.
 
PPI wspiera scenariusz obniżki
 
Dzisiejsze lepsze od oczekiwań dane o produkcji przemysłowej i budowlano montażowej wskazują na spadek prawdopodobieństwa dalszego łagodzenia polityki pieniężnej i w tym sensie równoważą opublikowane wczoraj dane o niższym od oczekiwań wzroście wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw. Wyraźny odsezonowany wzrost produkcji w ujęciu miesięcznym sygnalizuje początek stopniowego ożywienia w przemyśle, wspieranego przez niski kurs złotego i realizowane za granicą rządowe programy wsparcia zakupu nowych samochodów. Oba czynniki mają charakter potencjalnie przejściowy, dlatego spodziewamy się, że ożywienie produkcji przemysłowej będzie następować powoli. Lekkim wsparciem dla jastrzębiego skrzydła Rady jest wyższy od oczekiwań poziom czerwcowej inflacji PPI, jednak wspomniana wyżej tendencja spadkowa wskaźnika PPI na kraj sygnalizuje zmniejszanie się presji popytowej.
 
W sumie dzisiejsze dane wzmacniają naszą ocenę, że w lipcu i w sierpniu RPP nie zmieni stóp procentowych. Oceniamy, że po publikacji dzisiejszych danych prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych o 25 pb na wrześniowym posiedzeniu nieznacznie spadło, jednak nadal scenariusz zakładający taką obniżkę uznajemy za najbardziej prawdopodobny.

Adam Czerniak
Źródło: INVEST-BANK S.A.