Już od kilku miesięcy trwają przygotowania do fuzji Banku BPH z GE Money Bankiem. „W ramach prowadzonych przygotowań wymieniliśmy się już informacjami o strukturze organizacyjnej, procesach, wewnętrznych procedurach. Teraz przygotowujemy mapę różnic funkcjonalnych pomiędzy naszymi systemami informatycznymi. Zaczynamy też budować nową kulturę korporacyjną połączonego banku. Osiągnęliśmy już poziom, w którym pracownicy obu banków rozmawiają o przyszłości i o tym, co będzie najlepsze dla nowego banku i jego klientów, a nie bronią swojego terytorium, traktując zmiany jak zagrożenie.”, mówi gazecie Józef Wancer.
Pracownicy BPH od dłuższego czasu muszą żyć w niepewności. Jednak według prezesa skala fluktuacji kadr nie odbiega od obserwowanej na rynku. „W ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku z banku zdecydowało się odejść ok. 4,9 proc. pracowników. W tym samym czasie liczba zatrudnionych zwiększyła się o 15,2 proc. Pojawiły się nowe instytucje, które przyciągają wysokimi wynagrodzeniami. To one powodują, że niektórzy decydują się na zmianę […].”, mówi Wancer.
Już wkrótce na rynek wejdą nowe banki, które będą chciały odebrać klientów konkurencji, także BPH. Prezes BPH nie obawia się jednak ataku nowych instytucji. „Gdy budowaliśmy naszą pozycję, staraliśmy się przekonać do siebie klientów innych banków. W pewnym momencie zrobiliśmy analizę, z jakich banków do nas przeszli nasi nowi klienci. Okazało się, że 25 proc. z nich to byli klienci jednego z dużych banków. Czy to oznaczało, że spadł wówczas ze swojej pozycji rynkowej na dalsze miejsce w rankingu? Nie. Nie obawiam się nowych banków. Wszystkie banki szykują się już do obrony swoich klientów, którzy zyskują na tej sytuacji m.in. pod względem cen.”, mówi gazecie prezes BPH.
GE Money uzyskał już zgodę Komisji Nadzoru Finansowego na nabycie 66 proc. akcji Banku BPH. Po finalizacji transakcji, co powinno nastąpić jeszcze w czerwcu 2008 r., GE Money stanie się właścicielem dwóch banków w Polsce: GE Money Banku i Banku BPH, które razem dysponują zdywersyfikowaną i uzupełniającą się siecią 312 oddziałów. Zamiarem GE Money jest przeprowadzenie – po uzyskaniu zgody organów nadzoru – fuzji obu banków w pierwszej połowie 2009 r.
W dzisiejszym wydaniu „Rzeczpospolitej” wywiad z Józefem Wancerem, prezesem Banku BPH.