Bezpieczna droga do szkoły

Kończą się wakacje i od jutra dzieci wrócą do szkół. Wiele z nich jak zwykle będą odwozili do szkoły rodzice. Często jednak w czasie krótkiej jazdy przez miasto z domu do szkoły zapominamy o zasadach bezpieczeństwa.

Trasa między domem a szkołą to zazwyczaj krótki odcinek w terenie zabudowanym. Często więc lekceważymy przepisy i zasady bezpieczeństwa wierząc, że nic się nie zdarzy. Mimo obowiązujących przepisów, tylko nieco ponad połowa wszystkich dzieci w wieku powyżej sześciu lat jest prawidłowo zabezpieczona podczas jazdy samochodem. Tymczasem brak zabezpieczeń w czasie wypadku grozi poważnymi uszkodzeniami ciała. Zderzenie pojazdu jadącego z prędkością 30 km/h niesie ze sobą skutki porównywalne z upadkiem z wysokości ponad 10 m. Dla niezabezpieczonego dziecka często kończy się to tragicznie.

Choć liczba dzieci, które giną w wypadkach samochodowych, systematycznie maleje, to jednak wciąż jest duża. Według danych Policji w 2008 roku w Polsce miało miejsce 5,7 tys. wypadków drogowych z udziałem dzieci w wieku 0-14 lat. W zdarzeniach tych 146 dzieci zginęło, a 5,7 tys. doznało obrażeń (źródło: Raport – Wypadki drogowe w Polsce w 2008 r.). Podobnie sytuacja wygląda też w innych europejskich krajach.

Centrum Technologii Allianz w odpowiedzi na te statystyki podjęło projekt badawczy, który miał na celu zbadanie systemów zabezpieczeń dla dzieci w wieku od 6 do 12. Różnorodne testy pokazały, jaki wpływ na młodych pasażerów mają prawidłowo i nieprawidłowo zastosowane zabezpieczenia. Badania przy użyciu manekinów dzieci pokazują co się dzieje w czasie zderzenia, jeśli pasy są niewłaściwie zapięte i wyregulowane. Nieprawidłowe ustawienie pasów jest szczególnie niebezpieczne dla jamy brzusznej. Jeżeli pas biodrowy nie opiera się o miednicę, wywiera ogromny nacisk na miękkie tkanki i może spowodować poważne uszkodzenie ciała.

To niezmiernie ważne, aby od najmłodszych lat przyzwyczajać dzieci do zapinania pasów bezpieczeństwa.  Jednakże rodzice nie mogą zapominać, że to podstawowe zabezpieczenie jest tak naprawdę skuteczne tylko w połączeniu z prawidłową pozycją i fotelikiem dla dziecka – mówi Zuzanna Guzel, główny konsultant medyczny w Allianz Polska.

W czasie jazdy konieczne jest też zachowanie większej ostrożności podczas przejazdu w pobliżu szkół i przedszkoli. Idąc do szkoły dzieci mogą próbować przechodzić przez jezdnię w niedozwolonych miejscach. Warto o tym pamiętać i w takich miejscach zdjąć nogę z gazu.

Ważne wskazówki bezpiecznej jazdy do szkoły:

Źródło: Allianz