Kończą się wakacje i od jutra dzieci wrócą do szkół. Wiele z nich jak zwykle będą odwozili do szkoły rodzice. Często jednak w czasie krótkiej jazdy przez miasto z domu do szkoły zapominamy o zasadach bezpieczeństwa.
Trasa między domem a szkołą to zazwyczaj krótki odcinek w terenie zabudowanym. Często więc lekceważymy przepisy i zasady bezpieczeństwa wierząc, że nic się nie zdarzy. Mimo obowiązujących przepisów, tylko nieco ponad połowa wszystkich dzieci w wieku powyżej sześciu lat jest prawidłowo zabezpieczona podczas jazdy samochodem. Tymczasem brak zabezpieczeń w czasie wypadku grozi poważnymi uszkodzeniami ciała. Zderzenie pojazdu jadącego z prędkością 30 km/h niesie ze sobą skutki porównywalne z upadkiem z wysokości ponad 10 m. Dla niezabezpieczonego dziecka często kończy się to tragicznie.
Choć liczba dzieci, które giną w wypadkach samochodowych, systematycznie maleje, to jednak wciąż jest duża. Według danych Policji w 2008 roku w Polsce miało miejsce 5,7 tys. wypadków drogowych z udziałem dzieci w wieku 0-14 lat. W zdarzeniach tych 146 dzieci zginęło, a 5,7 tys. doznało obrażeń (źródło: Raport – Wypadki drogowe w Polsce w 2008 r.). Podobnie sytuacja wygląda też w innych europejskich krajach.
Centrum Technologii Allianz w odpowiedzi na te statystyki podjęło projekt badawczy, który miał na celu zbadanie systemów zabezpieczeń dla dzieci w wieku od 6 do 12. Różnorodne testy pokazały, jaki wpływ na młodych pasażerów mają prawidłowo i nieprawidłowo zastosowane zabezpieczenia. Badania przy użyciu manekinów dzieci pokazują co się dzieje w czasie zderzenia, jeśli pasy są niewłaściwie zapięte i wyregulowane. Nieprawidłowe ustawienie pasów jest szczególnie niebezpieczne dla jamy brzusznej. Jeżeli pas biodrowy nie opiera się o miednicę, wywiera ogromny nacisk na miękkie tkanki i może spowodować poważne uszkodzenie ciała.
– To niezmiernie ważne, aby od najmłodszych lat przyzwyczajać dzieci do zapinania pasów bezpieczeństwa. Jednakże rodzice nie mogą zapominać, że to podstawowe zabezpieczenie jest tak naprawdę skuteczne tylko w połączeniu z prawidłową pozycją i fotelikiem dla dziecka – mówi Zuzanna Guzel, główny konsultant medyczny w Allianz Polska.
W czasie jazdy konieczne jest też zachowanie większej ostrożności podczas przejazdu w pobliżu szkół i przedszkoli. Idąc do szkoły dzieci mogą próbować przechodzić przez jezdnię w niedozwolonych miejscach. Warto o tym pamiętać i w takich miejscach zdjąć nogę z gazu.
Ważne wskazówki bezpiecznej jazdy do szkoły:
- Zawsze zapinaj dziecku pasy. Wyrób u niego nawyk korzystania z pasów za każdym razem, gdy wsiada do samochodu.
- Pas biodrowy musi być umieszczony na wysokości miednicy, nie na brzuchu. Na ramieniu pas musi znajdować się na obojczyku – nie powinien być zakładany w poprzek szyi ani na stawie barkowym. Zawsze zaciągnij pasy bezpieczeństwa tak, aby ściśle przylegały do ciała.
- Dzieci poniżej 12 roku życia lub o wzroście niższym niż 150 cm powinny być, zgodnie z przepisami, zawsze przewożone w foteliku, nawet na krótkich odcinkach na terenie zabudowanym. Fotelik powinien być przypięty pasami zamocowanymi w przeznaczonych na nie uchwytach.
- Prowadząc skoncentruj się na drodze, a nie na tym, co robią twoje dzieci na tylnym siedzeniu. Jest to szczególnie ważne w pobliżu szkół, gdzie inne dzieci mogą nagle i nieoczekiwanie wbiec przed samochód.
- Wyjeżdżaj z domu odpowiednio wcześniej. Obawa przed spóźnieniem się do pracy spowoduje niepotrzebny stres, a spiesząc się nie będziesz jechać bezpiecznie.
Źródło: Allianz