W kolejnych dwóch województwach – dolnośląskim i łódzkim będzie funkcjonował nowy system wsparcia sektora MSP ze środków Unii Europejskiej. Przedsiębiorcy otrzymają wsparcie w pozyskiwaniu środków na prowadzoną działalność.
Instytucje finansowe z Dolnego Śląska obsługujące sektor MSP uzyskają dostęp do ponad 405 mln złotych, natomiast instytucje z województwa łódzkiego – do kwoty ponad 188 mln złotych. Środki te maja wspierać przedsiębiorców w pozyskaniu zewnętrznych źródeł finansowania prowadzonej działalności. Bank Gospodarstwa Krajowego podpisze w środę (23.09) z województwem dolnośląskim, a w piątek (25.09) z województwem łódzkim umowy o finansowanie Funduszy Powierniczych, których BGK będzie Menedżerem.
JEREMIE (Joint European Resources for Micro-to-Medium Enterprises – Wspólne europejskie zasoby dla MŚP) jest nowym mechanizmem pozadotacyjnego wsparcia mikro, małych i średnich przedsiębiorstw ze środków publicznych ustanowionym przez Komisję Europejską
Specyfika tego modelu polega na odejściu od tradycyjnego dotacyjnego wsparcia instrumentów finansowych (np. publicznych funduszy pożyczkowych i poręczeniowych) na rzecz odnawialnego (rewolwingowego) mechanizmu wspierania Pośredników Finansowych. System pozwala zwiększyć absorpcję środków unijnych na rzecz rozwoju MSP w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych
System zakłada wyłonienie Menadżera Systemu Powierniczego, który m.in. przygotowuje i realizuje Strategię Inwestycyjną, zawiera umowy z Pośrednikami Finansowymi, uruchamia dla nich zwrotne wsparcie oraz zajmuje się aktualizacją ich biznesplanów i monitorowaniem wyników przez nich osiąganych.
Wdrożenie inicjatywy JEREMIE na terenie województwa pozwala na osiągnięcie następujących efektów ekonomiczno-gospodarczych:
– większa absorpcja i efektywniejsze wykorzystanie funduszy unijnych
– wzrost aktywności oraz wzmocnienie bazy kapitałowej funduszy pożyczkowych i poręczeniowych, popularyzacja tego sposobu zabezpieczania transakcji pożyczkowych
– wzrost współpracy pomiędzy funduszami poręczeniowymi, pożyczkowymi i bankami
– pozytywny wpływ na pogarszająca się sytuacją ekonomiczną MSP spowodowaną kryzysem gospodarczym
Środki alokacji to równowartość ponad 60 mln Euro. Województwo dolnośląskie to nie jedyne województwo, które wprowadzi instrumenty inżynierii finansowej. BGK pełni już rolę Menadżera Funduszu Powierniczego dla województwa wielkopolskiego (kwota 400 mln zł) i pomorskiego (kwota 287 mln zł.)
Menadżer Funduszu Powierniczego zostanie wybrany w drodze konkursu także w województwie zachodniopomorskim (kwota 280 mln zł).
Źródło: BGK