Bitwa pod Grunwaldem upamiętniona na medalu okolicznościowym

15 lipca 2010 będzie datą szczególną – mija 600 lat od zwycięstwa zjednoczonych wojsk polskich i litewskich nad Zakonem Krzyżackim pod Grunwaldem. Obchody rocznicy i tradycyjna inscenizacja bitwy to jedno z najbardziej oczekiwanych i spektakularnych wydarzeń roku. Okrągła rocznica bitwy została upamiętniona w wyjątkowy sposób również przez Skarbnicę Narodową, która z tej okazji wyemitowała kilogramowy medal okolicznościowy z czystego srebra.

Na awersie medalu widnieje ukoronowane popiersie króla Władysława Jagiełły z profilu. Tło stanowią przedstawienia zamków: litewskiego w Trokach i krakowskiego na Wawelu oraz kościoła w Czerwińsku. Zamek w Trokach, ważny ośrodek Wielkiego Księstwa Litewskiego, podkreśla litewskie pochodzenie Jagiełły, zaś Wawel symbolizuje jego władzę jako króla Polski. Czerwiński kościół przypomina natomiast o miejscu przeprawy przez Wisłę wojsk polskich. Rewers medalu przedstawia stylizowaną scenę starcia wojsk polskich i litewskich z wojskami krzyżackimi. W tle widać zamek w Malborku, stolicy państwa zakonnego. Dwa nagie miecze przypominają o przekonaniu o swoim zwycięstwie Krzyżaków przed bitwą. Orzeł opierający szpony na jelcach symbolizuje zwycięstwo nad Zakonem.

Emisja wybita została w cenionej przez kolekcjonerów najwyższej jakości menniczej – stemplem lustrzanym w czystym srebrze próby 999/1000. Do każdego medalu dołączony jest certyfikat autentyczności zawierający szczegółowe informacje o emisji. Dla naszych Klientów jest to niezwykła pamiątka, uwieczniająca niezwykły sukces polskich wojsk. – mówi Adam Zieliński, dyrektor zarządzający Skarbnicy Narodowej.

Zwycięstwo pod Grunwaldem uważane jest przez wielu historyków za największą bitwę średniowiecza. Bitwa była kulminacyjnym momentem wielkiej wojny 1409-1411 z Zakonem Krzyżackim, którą zakończył ostatecznie I pokój toruński zawarty w 1411 roku.

Specyfikacja medalu:

Źródło: Skarbnica Narodowa