Biuro Informacji Kredytowej S.A. zbudowało system informacji o przedsiębiorstwach w oparciu o technologię Oracle

W Biurze Informacji Kredytowej S.A. został zakończony projekt budowy informatycznego systemu wymiany informacji o podmiotach i ich zobowiązaniach kredytowych. System ten – analogiczny do stworzonego wcześniej systemu dla osób fizycznych – służy do gromadzenia i przetwarzania informacji m.in. o bieżących zobowiązaniach, historii zobowiązań oraz samych klientach biznesowych (np. sprawozdania finansowe, reprezentacja firmy, skład właścicielski) banków działających w Polsce i współpracujących z Biurem. Projekt został wykonany w ciągu jednego roku przez konsultantów Oracle Polska we współpracy z analitykami biznesowymi i informatykami BIK, którzy opracowali założenia, specyfikacje funkcjonalne systemu oraz niektóre jego moduły.

„Zrealizowany system, po jego wdrożeniu w strukturach organizacyjnych banków, pozwoli na istotne ograniczenie ryzyka kredytowego oraz skuteczniejsze nim zarządzanie, znaczne przyspieszenie i uproszczenie procedur związanych z procesem analizy wniosków kredytowych i podejmowania decyzji o ich ew. przyznaniu. Pośrednimi efektami wdrożenia Systemu Informacji BIK – Przedsiębiorstwa będzie również z pewnością zwiększenie zaufania do klienta, a co za tym idzie zmiana sposobu jego obsługi oraz ułatwienie dostępu do usług bankowych” – powiedział Maciej Duszczyk, Dyrektor Departamentu Marketingu w BIK.

Obecnie działalność Biura Informacji Kredytowej polega na gromadzeniu, przetwarzaniu i udostępnianiu informacji o zobowiązaniach kredytowych osób fizycznych z banków oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych (SKOK). System Informacji BIK przetwarza dane i tworzy szczegółową bazę zawierającą od kilkuset, aż do 1300 cech w każdym zarejestrowanym rekordzie. Zamówiona informacja dostarczana jest na bieżąco do banku, który składa zapytanie o raport.

„Zastosowanie technologii Oracle w nowym projekcie BIK jest konsekwencją sukcesu uruchomionego tam poprzednio systemu wymiany informacji na temat osób fizycznych. Platforma ta sprawdziła się wtedy znakomicie, a ponieważ bardzo dobrze układała się wówczas współpraca ze specjalistami Oracle, którzy pomagali zespołowi BIK przy projektowaniu systemu, zostaliśmy wybrani jako realizatorzy kolejnego wdrożenia” – powiedział Aleksander Kania z Oracle Polska.

Podstawowa funkcjonalność stworzonego systemu obejmuje:

– sprawdzanie poprawności danych dostarczanych do BIK,

– obsługę zapytań dotyczących raportów kredytowych,

– obsługę zapytań dotyczących raportów konsumenckich,

– obsługę zapytań monitorujących,

– obsługę korekt w trybie nadzwyczajnym,

– obsługę biura obsługi klienta dla użytkowników systemu BIK,

– wspomaganie procedur administrowania systemem (zarządzanie subskrybentami, słownikami).

Przewidując dalszy rozwój systemu, została zaimplementowana także możliwość wymiany informacji innych, niż związane z zobowiązaniami kredytowymi. W związku z tym w aplikacji zostały zaprogramowane odpowiednie słowniki typów finansowania (kategorii produktów finansowych) oraz typów subskrybentów (kategorii podmiotów finansowych przekazujących dane i zapytania do systemu). Dodatkowo, możliwe jest automatyczne generowanie raportów według parametrów i w okresach zadanych przez bank bez konieczności składania zapytania do systemu.

W projekcie BIK – Przedsiębiorstwa wykorzystano złożony zestaw produktów Oracle, w skład którego wchodzą:

– Baza danych Oracle 9i Enterprise Edition,

– Oracle Application Server 10g,

– Oracle Forms i Reports,

– Oracle Discoverer.

Biuro Informacji Kredytowej S.A.

Biuro BIK stworzono na wzór podobnych instytucji na świecie, nazywanych tam Credit Bureau. Firma powstała w 1997 r., jako pierwsza tego typu organizacja w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. Działa przede wszystkim w oparciu o art. 105 ust. 4 Prawa bankowego. Działalność w znaczący sposób jest również determinowana przez Ustawę o ochronie danych osobowych. Polskie Biuro zostało w 2000 r. przyjęte do Stowarzyszenia Europejskich Biur Kredytowych (ACCIS).

Biuro Informacji Kredytowej pełni rolę usługową wobec banków i innych firm kredytu¬jących poprzez tworzenie i rozwijanie profesjonalnych narzędzi służących optymalnemu zarządzaniu ryzykiem i obniżaniu kosztów procesu kredytowego oraz dąży do pełnienia funkcji integratora danych o zobowiązaniach osób fizycznych i prawnych oraz informacji pochodzących z dostępnych zbiorów publicznych i prywatnych.

Obecnie w Systemie Wymiany Informacji BIK – Klient Indywidualny uczestniczy 36 banków oraz Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa. Uczestnicy systemu posiadają ponad 90% udział w polskim rynku kredytowym w sektorze bankowości detalicznej. Baza danych BIK zawiera obecnie informacje o ponad 12 mln osób, posiadających ogółem 19 milionów rachunków kredytowych.

System informatyczny Spółki jest przygotowany do generowania nawet kilkuset milionów raportów w ciągu roku, dzisiaj dostarcza średnio dziennie ponad 25 tys. raportów. W roku 2004 wyprodukowano ogółem ponad 6,2 milionów raportów. Od początku działalności produkcyjnej w roku 2001 przekazano ich przeszło 15 mln.

Oracle

Oracle Corporation (www.oracle.com) jest dostawcą kompleksowych rozwiązań do wspomagania zarządzania dla świata biznesu, dla dowolnego rodzaju przedsiębiorstw i organizacji. Firma działa na rynku informatycznym od 1977 roku i jest drugim co do wielkości producentem oprogramowania na świecie. Oracle Firma zatrudnia 42 tys. specjalistów, zaś jej roczny obrót wynosi ponad 10 mld USD. Serwery baz danych, aplikacji oraz narzędzia i systemy zintegrowane, jak również usługi konsultingowe, szkolenia i asysta techniczna oferowane są w ponad 145 krajach na całym świecie.

Polskie biuro Oracle działa od 1992 roku. Naszymi klientami są firmy wszystkich branż: banki i instytucje finansowe i ubezpieczeniowe, firmy telekomunikacyjne i działające na rynku mediów, firmy przemysłowe i usługowe, przedsiębiorstwa usług komunalnych, a także administracja państwowa i samorządowa.