BZ WBK przejmuje część Deutsche Bank Polska – co dalej z pracownikami?

W Deutsche Banku czuć niepokój związany z przejęciem wydzielonej części przez Bank Zachodni WBK, wynika z rozmowy przeprowadzonej przez Redakcję Bankier.pl z Alicją Jędrych, przewodniczącą związku zawodowego Dialog 2005. Dzisiaj organizacja zaprosi do wspólnych rozmów zarządy obu banków, aby wynegocjować zasady przejęcia pracowników Deutsche Bank Polska przez BZ WBK oraz warunki zatrudniania wszystkich pracowników po połączeniu instytucji.

Dziś rano Bank Zachodni WBK poinformował o podpisaniu z Deutsche Bankiem umowy dotyczącej przeniesienia na Bank Zachodni wydzielonej części Deutsche Banku Polska obejmującej bankowość detaliczną w tym private banking, business banking obejmujący sektor MŚP oraz sieć placówek, agentów, pośredników, partnerów oraz dom maklerski DB Securities.

BZ WBK i Deutsche Bank w liczbach

Bank Zachodni WBK to dzisiaj trzeci pod względem aktywów bank działający na polskim rynku. III kwartał br. zakończył z wynikiem niemal 131,5 mld zł aktywów, co oznaczało wzrost o 4,29% rdr. Deutsche Bank plasuje się w tym rankingu poza pierwszą dziesiątką instytucji.

BZ WBK

Jak podaje w swoim ostatnim kwartalnym raporcie serwis PRNews.pl, po III kw. 2017 r. BZ WBK obsługiwał 4 378 000 klientów ogółem, z czego 4 074 000 to klienci indywidualni (spadek o 47 000 kdk). Deutsche Bank, który nie podał danych za III kw. br., na koniec poprzedniego okresu obsługiwał daleko mniej, bo 389 740 klientów ogółem, a czego 349 913 to klienci indywidualni.

Bank Zachodni to trzeci największy pracodawca w sektorze bankowym, z 11 500 pracowników na pokładzie po III kw. br. (o 200 mniej niż rok wcześniej). Deutsche Bank Polska zatrudnia w połowie roku zatrudniał 1956 pracowników, to jest o ponad 250 mniej niż na koniec 2016 roku.

Związkowcy  zapowiadają walkę o pracowników

– Pracownicy centrali i oddziałów Deutsche Banku są zaniepokojeni – mówiła w czwartek rano w rozmowie z Bankier.pl Alicja Jędrych, przewodnicząca związku Dialog 2005. Jędrych poinformowała Redakcję o tym, że w tej chwili związek organizuje się w Banku Zachodnim WBK. – Tego typu fuzje odbijają się na pracownikach banku, który przejmuje. W tym wypadku powody do zmartwień mają zatrudnieni w Banku Zachodnim – wyjaśnia Jędrych.

13 grudnia organizacja Dialog 2005 opublikowała list skierowany do pracowników obu banków. Czytamy w nim, że podczas ubiegłotygodniowych rozmów z prezesem Deutsche Banku nie uzyskano żadnego komentarza dotyczącego sytuacji pracowników po przejęciu.

– Prezes Deutsche Bank Polska SA oświadczył na spotkaniu ze związkami zawodowymi, że nie będzie rozmawiałam na temat sprzedaży DB, bo nie otrzymał oficjalnej wiadomości w tej sprawie. Panie Prezesie, Pana obowiązkiem jest zatroszczyć się o ludzi, którzy byli „wyciskani jak cytryny” dla biznesu, wyniku banku. (…) Zwracamy się także z prośbą, apelem do pracowników BZ WBK SA – wstąpcie w nasze szeregi. Połączenie banków niesie za sobą reorganizację firmy po połączeniu” – czytamy w liście opublikowanym przez organizację Dialog 2005.

WSZ, MW, Bankier.pl