BZ WBK się rozrasta

„W 2010 r. BZ WBK chce mieć 10 proc. udziału w rynku lokat i kredytów. To oznacza, że bank musi urosnąć prawie dwukrotnie, bo dziś ma niecałe 6 proc. rynku. Głównym sposobem na szybki wzrost ma być aktywniejsze poszukiwanie klientów. – Do tej pory kładliśmy ogromny nacisk na rentowność, dochodowość, kontrolę kosztów. Teraz, przy dalszym zachowywaniu rentowności, chcemy bardziej otworzyć się na klientów i dynamicznie zwiększać udział w rynku – mówi Morawiecki. Zaznacza, że nie za wszelką cenę. – Zamierzamy zachować najniższy wśród banków poziom kredytów trudnych do odzyskania – mówi prezes. Dziś odsetek złych kredytów w BZ WBK wynosi poniżej 4 proc.” – czytamy.

„Bank chce intensywnie rozbudowywać sieć placówek. Dziś znaleźć je można głównie w zachodniej Polsce, na Śląsku, w Gdańsku i Warszawie. BZ WBK chce rocznie otwierać kilkadziesiąt nowych oddziałów (w tym roku ok. 50). Bank stawia na rozwój m.in. w Krakowie, na Mazowszu i ścianie wschodniej. Na przykład w Lublinie zamiast jednej istniejącej dziś placówki ma się pojawić w ciągu najbliższych lat dziesięć oddziałów. Rozwój sieci ma kosztować bank 40 mln zł, dodatkowe 20 mln zł pochłonie zatrudnienie – jeszcze w tym roku – 500 nowych pracowników placówek bankowych.

Prezes Morawiecki nie wyklucza też rozwoju banku poprzez zakup innej instytucji. – Z pewnością w ciągu najbliższych trzech-czterech lat dojdzie na tym rynku do wielkich konsolidacji. Nie wykluczam, że i my wtedy będziemy chcieli przejąć jakiś inny bank. Na pewno jednak nie po tak szalonych cenach, jakie rynek dyktuje dziś – zaznacza. W banku powstałym po ewentualnej fuzji nadal większość akcji musiałby mieć obecny inwestor strategiczny BZ WBK, czyli irlandzki bank AIB.” – pisze „Gazeta Wyborcza”.

Równocześnie BZ WBK wystartował z nową marką – Minibankiem. Oferta Minibanku kierowana jest głownie do osób mniej zamożnych. Do końca roku bank będzie miał 100 placówek. BZ WBK to kolejna instytucja, która stawia na model rozwoju sieci oparty na franczyzie. Niedawno ruszyła pierwsza placówka franczyzowa eurobanku. Placówki partnerskie prowadzą także PKO BP, Bank BPH, MultiBank, Dominet Bank.

Więcej informacji w „Gazecie Wyborczej”.