BZWBK zrobił porządki w ROR-ach. Znika Konto<30

Kredyt Bank i BZ WBK zunifikowały już większość produktów. Z oferty zniknęło kilka popularnych rachunków, między innymi Konto

W Polsce do grupy Santander należy między innymi BZ WBK, który finalizuje powoli fuzję z Kredyt Bankiem. Oficjalnie KB już od początku roku jest tylko marką należącą do BZ WBK, ale we wrześniu dojdzie do scalenia obu brandów pod szyldem BZ WBK. Temu procesowi będą towarzyszyły zmiany w ofercie produktowej. Kilka dni temu pojawił się nowy cennik kont osobistych identyczny dla obu banków. Obecnie klienci mają do dyspozycji „tylko” 5 rachunków: Konto Godne Polecenia, Konto Wydajesz & Zarabiasz, Konto na Obcasach, Konto Aktywni 50+, Konto Avocado. A jeszcze niedawno oba banki miały całkiem dużą paletę różnych ROR-ów.

Ze sprzedaży zostały wycofane wszystkie konta oferowane dotychczas przez Kredyt Bank. W tym reklamowane przez duet Mann i Materna popularne Eurokonto Plus („prawdopodobnie najwyżej oprocentowany rachunek w Europie”). Zlikwidowane zostały także pakiety Spokojny, Aktywny Ambitny, Zdobywcy i konta dla młodzieży. Nadal pozostają w obsłudze, ale nowi klienci nie mogą ich już założyć. Od teraz w placówkach Kredyt Banku prowadzona jest sprzedaż wyłącznie kont z oferty BZ WBK, w tym flagowego Konta Godnego Polecenia.

Zmiany nie ominęły także samej oferty BZ WBK. Bank wycofał popularne wśród młodzieży Konto

Ujednoliceniu uległa już także oferta depozytów. I w Kredyt Banku, i w BZ WBK oferowane są już te same lokaty i konta oszczędnościowe. Zmianom nie poddano jeszcze kart kredytowych – nadal sprzedawane są te z oferty Kredyt Banku. Jak nietrudno się domyślić, to już jednak pewnie tylko kwestia czasu. Od września dostępna ma być pełna oferta depozytów, kredytów, kart i pozostałych usług. Pod koniec wakacji ruszy proces rebrandingu placówek Kredyt Banku, przemalowany na zielono zostanie także obecny system bankowości internetowej Kredyt Banku.

Przy okazji tematu warto dodać, że ostatnio duże porządki w kontach osobistych Hiszpanie zapowiedzieli w brytyjskim oddziale banku Santander. To bank, który powstał na bazie przejętego w 2004 r. Abbey National (pod marką Santander działa od 2010 r.). Santander podjął decyzję, że jesienią wycofa z oferty część rachunków. Z 14, które obecnie sprzedaje, pozostaną tylko dwa proste konta. Bank chce wycofać z oferty te rachunki, które zawierają różnego rodzaju pakiety dodatkowych usług. Pod nóż pójdą między innymi rachunki: Santander’s Reward Current Account, Premium Current Account, Travel Reward Current Account, Family Reward Current Account and Premier 50 Current Account. Ich posiadacze zostaną automatycznie przełączeni na jeden z dwóch podstawowych ROR-ów. W przyszłym roku czeka to także pozostałych posiadaczy rachunków z linii Premier.

Zabieg ten ma na celu uproszczenie oferty i jej lepsze dopasowanie do oczekiwań klientów. Konta pakietowe były bardzo popularne w ostatnich latach, ale pojawiało się coraz więcej skarg na te produkty. Zarzucano, że część z dodatkowych usług w praktyce jest bezużyteczna. Wiele osób dopiero po jakimś czasie dowiadywało się, że płaci za dodatki, których nie używa. Były też przypadki, że bank sprzedawał konta z ubezpieczeniem podróżnym starszym osobom, które i tak nie mogły skorzystać z polisy, bo wykluczały je OWU. Teraz Santander chce sprzedawać produkty, które w założeniu mają być proste i przejrzyste.

W Polsce wśród usług dodawanych do ROR-ów póki co króluje tylko moneyback. Czasami pojawiają się dodatkowe ubezpieczenia do kart, ale z reguły są one płatne. W pakietach z wyższej półki można znaleźć konsjerży. Większość kont to „gołe” rachunki, pozwalające na dokonywanie standardowych operacji. Może dzięki temu ich ceny nie są tak wysokie. Choć z drugiej strony obiegowa opinia o tym, że w większości banków można korzystać z konta bez opłat, nie do końca pokrywa się z oficjalnymi danymi. Z badania NBP wynika, że tylko co trzeci posiadacz ROR-u nie płaci za obsługę konta.

Napisz do autora: wboczon@prnews.pl