Nikogo nie trzeba przekonywać, że odpoczynek wśród zieleni, gdy na zewnątrz panuje chłód i plucha, ma swój niepowtarzalny urok. Co jednak możemy zrobić, aby poczuć się jak w „tropikach” nie wyjeżdżając z domu? Warto pomyśleć o budowie ogrodu zimowego.
Z roku na rok realizacja domu z ogrodem zimowym staje się w naszym kraju coraz bardziej popularna.
Ogród zimowy może pełnić różne funkcje, a jego urządzenie zależy wyłącznie od naszych potrzeb i wyobraźni. W ogrodzie zimowym można umieścić nie tylko oranżerię, ale również jadalnię, salon kominkowy, gabinet lub basen. Łącząc wartość funkcjonalną i dekoracyjną, będzie on użytecznym i oryginalnym elementem naszego domu – mówi arch. Monika Lisowska- Łętocha, dyrektor pracowni w Biurze Projektów ARCHON+. Ogrody zimowe nazywane też oranżeriami, znane są w Europie od wieków, a obecnie przeżywają wyraźny renesans. Dzieje się tak zarówno z uwagi na ich atrakcyjność, jak i coraz większą dostępność.
Coraz częściej klienci na etapie wyboru projektu domu poszukują ogrodu zimowego wkomponowanego w bryłę budynku – dodaje arch. Monika Lisowska- Łętocha, dyrektor pracowni w Biurze Projektów ARCHON+. Dlatego w ofercie gotowych projektów domów pojawia się coraz więcej propozycji zawierających domowe oranżerie. Co zrobić jeżeli nie możemy znaleźć gotowego projektu z ogrodem zimowym? Możemy wprowadzić modyfikację i doprojektować oranżerię dopasowaną wielkością i kształtem do indywidualnych potrzeb, gustu oraz możliwości finansowych.
Właściwie do każdego projektu domu można doprojektować taki ogród – podkreśla arch. Monika Lisowska- Łętocha. Oczywiście ogród można doprojektować nawet po wybudowaniu domu, ponieważ może on stanowić osobną bryłę, dołączoną do ściany budynku. Podstawą dla konstrukcji może być np. już istniejący taras.
Ogród zimowy może przybierać najróżniejsze kształty. Począwszy od najprostszego zabudowanego balkonu lub podcienia poprzez, dostawienie bryły do ściany budynku, aż po jego budowę jako oddzielnego pawilonu, połączonego funkcjonalnie z domem. Jeżeli chodzi o kształt konstrukcji, można wybierać pomiędzy prostą lub bardziej skomplikowaną. Zadaszenia mogą być jednospadowe, dwuspadowe, wielospadowe lub łukowe. Najważniejszym elementem ogrodu zimowego jest szkielet, czyli konstrukcja. Do jego budowy najczęściej wykorzystuje się takie materiały jak drewno, stal lub wytrzymałe na obciążenia profile aluminiowe. Konstrukcje wypełniają zazwyczaj szyby – mocne, szczelne i zapewniające odpowiednią termoizolację.
Czy warto zatem realizować marzenia o własnym domu, uwzględniając w planach ogród zimowy? Oczywiście zależy to od naszej osobowości, od chęci podkreślenia naszej indywidualności oraz pomysłu na realizację własnych potrzeb. Niewątpliwie widok rozgwieżdżonego nieba w mroźną zimową noc przez szyby naszej przytulnej domowej oranżerii osłodzi życie w naszym wymarzonym domu.
Źródło: ARCHON+ Biuro Projektów