Chiński bank centralny wpompuje w gospodarkę 8 mld dolarów

Bank centralny Chin zdecydował się na wpompowanie w rynek pieniężny 50 miliardów juanów (ok. 8 mld dolarów) w ramach dalszego rozluźniania obecnej polityki monetarnej. Jest to reakcja na największe spowolnienie gospodarcze Chin w ciągu minionych dwóch dekad.


Ludowy Bank Chin zaoferował bankom komercyjnym 50 miliardów juanów, które będą dostępne w formie krótkoterminowych kredytów. Władze banku centralnego Chin decydując się na zwiększenie płynności w systemie finansowym za pomocą operacji otwartego rynku, mają nadzieję na pobudzenie gospodarki.

Termin nie został wybrany przypadkowo. 19 lutego rozpocznie się w Chinach nowy rok a wydarzenie to już od wielu lat powoduje duży wzrost popytu na pożyczki i kredyty w bankach komercyjnych. Chińczycy przeważnie w tym okresie wydają najwięcej na konsumpcję, stąd właśnie teraz zdecydowano się na wsparcie rynku pieniężnego.

Chińska gospodarka spowalnia


W tym tygodniu Chiny opublikowały dane dotyczące tempa wzrostu PKB. Wyniósł on za zeszły rok 7,4% co jest najgorszym wynikiem od roku 1990. Po raz pierwszy od 16 lat nie udało się też wykonać celu, który został założony przez rząd. Analitycy wskazują na możliwość wystąpienia stagnacji w chińskiej gospodarce, jednak oficjalnie chiński rząd nie obawia się takiej możliwości.

Wzrost PKB o 7,4% to wyjątkowo mało jak na Chiny, jednak trzeba pamiętać, że w Unii Europejskiej tak wysokiej dynamiki nie widziano od czasu rozpoczęcia kryzysu finansowego w 2008 roku, a wcześniej osiągały ją i tak pojedyncze państwa. W ostatnim badaniu, które dotyczyło trzeciego kwartału 2014 roku, Polska zanotowała wzrost na poziomie 3,4% i był to najlepszy wynik w Unii Europejskiej.