Co czeka branżę za 10 lat, czyli bank-fiction

A.D. 2022 – Polska bankowość zaskoczyła swoim dynamicznym rozwojem cały świat. Kilka usług zapoczątkowanych w kraju nad Wisłą przyjęło się na skalę globalną. PRNews jest już wewnętrzną siecią polskiej bankowości, czyta nas ponad milion Polaków, a serwis globalny ruszy lada moment. Po pojawieniu się telewizji śniadaniowej i reality show, kupnem udziałów w serwisie zainteresował się sam Richard Branson.

Serwis PRNews zaczynał 20 lat temu skromnie, od informacji prasowych i formy mikrobloga. Nikt nie spodziewał się, że cały sektor finansowy w Polsce będzie w stanie porozumieć się i używać PRNewsa jako jednego wielkiego intranetu. Każdy pracownik polskiej bankowości ma swój profil i codziennie dostaje porcję świeżych informacji z kraju oraz innowacji zagranicznych. Od kilku lat działa również komórka badawcza Łukasza Radomskiego ds. innowacji z biurem w Miami, USA. Nikt nie wie kim jest dyrektor Radomski, ale banki z całego świata piszą do niego o swoich innowacjach, żeby znaleźć się na PRNewsie. W końcu polska bankowość jest liderem Europy i ścigają się z nami już tylko Azjaci.

The PRNews Show


PRNews chciał dotrzeć do szerszego grona odbiorców. Po latach telewizja publiczna zrezygnowała z Kawy czy Herbaty i zaproponowano nam wejście w telewizję śniadaniową. Nie trzeba było długo czekać na nową ramówkę: „Pogoda dla bogaczy”, „Horoskop finansowy”, „Dieta managera”, i „Prezes po pracy” to dziś kultowe programy, oglądane przez cały sektor finansowy. Do historii przeszła również rozmowa prezesów, którzy pobili się na wizji o to, czyja konferencja wynikowa była ciekawsza. O samych bankach pojawiło się kilka publikacji, ale ich walka na wizji osiągnęła więcej wyświetleń na youtube niż finał ostatniej edycji X-Factor.

Richard Branson z koncernu Virgin zainteresował się serwisem PRNews po emisji kontrowersyjnego reality show z udziałem rzeczników prasowych banków. Zamknięci na 3 miesiące w domu Wielkiego Redaktora rywalizowali o poparcie widzów, dziennikarzy i prezesów. Raz w tygodniu mogli wysłać im upominki, a w finale programu najlepsza trójka zorganizowała konferencje prasowe. Nie obyło się bez skrajnych emocji – jedna z uczestniczek wytatuowała sobie logo banku, a dwóch kolegów z jednego biura prasowego zdemolowało kilka pomieszczeń w przypływie złości po negatywnych publikacjach na blogach Macieja Samcika i Eugeniusza Twaroga. Trzecia publikacja – negatywny hydepark – przelała szalę goryczy, musiały zainterweniować służby medyczne w obawie o życie jednego z rzeczników.

10 lat dynamicznej bankowości

PRNnews opisywał, co wydarzyło się w świecie wielkich finansów. 10 laty wystarczyło, aby świat stanął na głowie. Grecja opuściła strefę euro. Za nimi poszły Portugalia, Hiszpania i Włochy, które bankrutowały w kolejności alfabetycznej w latach 2012-1015. Angela Merkel przegrała wybory i razem z byłym prezydentem Francji założyła agencję ratingową Merkozy. Według ich ocen Niemcy i Francja stoją na skraju bankructwa, USA nie wychodzi od dekady z recesji. Kapitał do agencji ratingowej wniosły banki chińskie.

Szkolne Kasy Oszczędności Michała Macierzyńskiego dzisiaj mają już zasięg globalny. Pierwsza rejestracja dziecka następuje zaraz po narodzinach. Rodzice najpierw nadają dziecku imię, zaraz później można przydzielić również numer NRB (numer rachunku bankowego). W systemie jest również program pełen bonusów – to od rodziców zależy, jaki pakiet usług dostanie dziecko. Jeśli pierwsze słowo wypowiedziane przez dziecko będzie brzmiało „PKO”, a rodzice zarejestrują to na video – rodzina otrzyma kartę kredytową bezpłatną przez 4 pierwsze lata!

Konsolidacja polskiego sektora to mało powiedziane. Portugalczycy wycofali się z Millennium, które natychmiast kupił Santander. Podobna sytuacja miała miejsce z bankami z kapitałem skandynawskim. Santander kupił również Meritum Bank, ING Bank Śląski, Citi Handlowy i jest w trakcie zakupu Giełdy Papierów Wartościowych. Drugim językiem w Polsce jest już hiszpański.

Najczęściej komentowanym komunikatem na PRNewsie była informacja o Pekao, które po kryzysie bankowym pożarło spółkę matkę i zostało właścicielem UniCredit. Teraz to Włosi uczą się polskiego. Nie zmienia to faktu, że PKO Bank Polski jest nadal liderem bankowości, m.in. dzięki ubankowieniu najmłodszych oraz ekspansji zagranicznej. Szymon Majewski w ostatniej odsłonie kampanii poleciał w kosmos szukając inteligentnych form doradztwa finansowego. Do dzisiaj nie wrócił. Możliwe, że wciąż szuka.

Grupa Leszka Czarneckiego nadal czeka na niższe ceny i bacznie obserwuje rynek, żeby nie przepłacić. Znając politykę robienia zakupów Prezesa Czarneckiego, poczeka na dobrą okazję i kupi… Santander.

Mark Zuckerberg po zakupie aplikacji Instagram zaczął szukać kolejnych zdobyczy. Po nabyciu Pinterest, LinkedIn, Evernote, Foursquare, Twitter i Angry Birds postanowił wejść w finanse. Prezes Sobieraj wprowadzając Alior Sync obiecał wiele innowacji, ale rezultat przekroczył oczekiwania. Telefony komórkowe wyparły bankowe oddziały, a emeryci dostają świadczenia na wirtualne rachunki. Tym samym zniknął zawód listonosza. Podobno większość została doradcami finansowymi.

Dzisiaj znany pod nazwą Facebook Sync, łączy aplikacje związane z finansami i obraca miliardami dolarów dziennie. Nie muszę chyba przypominać, że pierwsi o tej historycznej transakcji kupienia banku przez serwis społecznościowy pisaliśmy na PRNewsie. Po tej transakcji analitycy mają problem z wyceną Facebooka. Kończą się liczby, które można wymówić. Prezes Wojciech Sobieraj szuka kolejnych wyzwań. W najbliższym roku zamierza ubankowić całą Afrykę.

Jedynym rywalem technologicznym wydają się być chińskie banki, których bankowość towarzyszy nam cały czas, począwszy od technologii zbliżeniowej (karty wszyte pod skórę dłoni), przez usługę wirtualnego concierge, którego wywołujemy hologramem w telefonie, kończąc na usłudze sterowania kontem za pomocą myśli. Podobno klienci o najwyższym IQ są w stanie wziąć kredyt hipoteczny bez otwierania oczu.

Najbliższe lata to wielkie wyzwanie dla PRNewsa, który może wyrosnąć na światowego lidera serwisów dla sektora bankowego, w szczególności po wizerunkowej porażce chińskiego konkurenta – PRChin.cx. Policja odkryła w jednej z piwnic chińskiego banku setki dzieci zmuszanych do pisania obraźliwych komentarzy na forum PRNewsa. W sprawę włączyła się Amnesty International i Komisja Nadzoru Finansowego. Do dziś nie doczekaliśmy się wyjaśnień ze strony chińskiej.*

*Powyższy tekst jest futurystyczną wizją redaktora Tomasza Jaroszka, nie ma absolutnie żadnego związku z rzeczywistością i proszę nie przywiązywać uwagi do tego, co Państwo przeczytali.


Źródło: PR News