Co łączy Łódź, street art i UNIQA?

UNIQA Art Łódź to nowy projekt miejski, który zrealizuje Łódzkie Centrum Wydarzeń. UNIQA właśnie podpisała umowę sponsoringową z samorządową instytucją kultury. W jej ramach w przestrzeni miejskiej powstanie sześć prac międzynarodowych artystów.

UNIQA Art Łódź to międzynarodowy projekt artystyczny w przestrzeni publicznej Łodzi. Celem przedsięwzięcia jest powstawanie nowoczesnych obiektów artystycznych, które na stałe, bądź tymczasowo, wpiszą się w krajobraz miasta. Istotnym założeniem projektu jest odejście od standardowych murali, a tworzenie miejskiej galerii sztuki złożonej z realizacji związanych nie tylko z malarstwem. Do końca 2016 r. powstanie w sumie 6 różnych realizacji plastycznych stworzonych przez artystów m.in. z Polski, Hiszpanii i USA.

– Uważam, że czas najwyższy, aby zrobić krok w nowym kierunku, aby pokazać mieszkańcom Łodzi inne formy artystyczne niż tylko obrazy na ścianach, nawet jeśli będą one tymczasowe. W związku z tym powołujemy do życia projekt UNIQA Art Łódź, w ramach którego powstawać będą różnorodne obiekty sztuki – rzeźby, płaskorzeźby, instalacje artystyczne, realizacje site-specific. Projekt ten nie jest festiwalem, który odbywa się w określonym czasie. Będzie on funkcjonować jako oficjalny program sztuki miejskiej w Łodzi, w ramach którego poszczególne realizacje będą tworzone w kolejnych miesiącach tego roku. Cieszę się także, że w projekt zaangażowała się łódzka firma, czyli UNIQA, która będzie mecenasem tego przedsięwzięcia mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

–  Od ponad 25 lat, najpierw jako Polonia, a następnie UNIQA, obserwujemy jak zmienia się Łódź. Jesteśmy bowiem jedyną firmą ubezpieczeniową, której siedziba mieści się właśnie w tym mieście. W ostatnich latach Łódź nabrała znaczącego kolorytu. Dziesiątki murali, które powstały, są dziś wyraźnym wyznacznikiem miasta i stanowią największą street artową galerię w Polsce. Z zachwytem śledziliśmy powstawanie nowych prac. Tym bardziej cieszy nas, że kolejne projekty w przestrzeni miejskiej powstaną dzięki naszemu wsparciu. Zwłaszcza, że będą to nie tylko murale, ale również instalacje czy rzeźby mówi Andrzej Jarczyk, prezes UNIQA w Polsce.

Do końca roku w ramach UNIQA Art Łódź powstanie  6 realizacji w różnych punktach miasta. Do projektu zostali zaproszeni m.in.:

– Poza tym, jeśli uda się w pełni ułożyć sprawy proceduralno-prawne, artystycznie zaaranżujemy jeden ze skwerków osiedlowych. Zostanie on wyremontowany, wymienione będą elementy infrastruktury, zasadzona nowa zieleń, a alejki wypełni abstrakcyjna praca plastyczna stworzona z żywicy epoksydowej. Znakomity, interdyscyplinarny projekt stworzony przez Krzysztofa Syrucia mówi Michał Bieżyński, dyrektor artystyczny projektu UNIQA Art Łódź, Łódzkie Centrum Wydarzeń.

Warto podkreślić, że jedna z prac powstanie na ścianie przy siedzibie UNIQA, przy ulicy Gdańskiej 132. Zostanie stworzone dzieło łączące w sobie różnorodne materiały farbę, ceramikę, elementy lustrzane i rzeźbiarskie. Autorem pracy będzie artystka ze Śląska Mona Tusz.

– Rewitalizacją XIX-wiecznego pofabrycznego budynku przy ul. Gdańskiej 132, w którym od ponad 20 lat mieści się siedziba naszej firmy, nieformalnie wpisaliśmy się w łódzki program Mia100 kamienic, którego celem jest odrestaurowanie cennych budynków z XIX i XX w. Obecnie wspieramy łódzką instytucję kultury, która dzięki wspólnemu projektowi wprowadzi do przestrzeni miejskiej wielkoformatowe obrazy oraz instalacje. Pierwsze efekty będzie można podziwiać już od lipca dodaje Andrzej Jarczyk.

Spółki UNIQA działające w Polsce należą do austriackiego koncernu UNIQA, którego tradycja sięga ponad 200 lat wstecz. Zatrudnia w Polsce ponad 900 osób, w tym aż 400 w Łodzi. Jest tym samym jednym z większych pracodawców w regionie.