W formie ankiety, zapytaliśmy o to, co ma największe znaczenie przy wyborze OFE. 23% respondentów wskazało na powtarzalność wyników, 22% na stopę zwrotu w poszczególnych OFE. Na trzecim miejscu, z 19% oddanych głosów, znalazło się spotkanie z doradcą finansowym
Jak widać, nie da się wskazać na jedną odpowiedź, która miałaby wyraźnie większe znaczenie od innych. Ogólnie wg respondentów największe znaczenie mają uzyskiwane rezultaty, w tym ich powtarzalności. Na te dwie odpowiedzi oddano łącznie 45% głosów. Nie będziemy oryginalni ale wiadomo, że jest to podejście słuszne.
Naszą uwagę przykuł jednak fakt, że dopiero na czwartym miejscu tj. za doradcą finansowym, znalazła się wartość hipotetycznego konta (14% oddanych głosów). To właśnie ta odpowiedź była naszym cichym faworytem. Wartość hipotetyczna konta ma bowiem dużo zalet, których nie daje porównywanie nominalnych stóp zwrotu dla poszczególnych OFE. Posłużmy się prostym przykładem, który zobrazuje powyższy problem. W ciągu 10 ostatnich lat najwyższa uzyskana przez OFE stopa zwrotu wyniosła +141%, a najniższa +112%. Wyniki pokazują, że jednostka w najlepszym funduszu wypracowała wynik o 26% (tj. +29 pkt proc.) lepszy od najgorszego. Jeżeli jednak spojrzymy na wartość zgromadzonego kapitału, to okaże się, że najlepsze OFE (25 807 zł) jest o 6% lepsze od najgorszego (24 412 zł). Z czego to wynika?
Na podstawie samych wyników OFE nie można wskazać, w jakim stopniu i w jaki sposób wypracowana przez OFE stopa zwrotu przełożyła się na poziom zgromadzonego kapitału. Ocena OFE na podstawie dynamiki jednostki rozrachunkowej może doprowadzić do mylnych wniosków. Wadą takiego podejścia jest bowiem pominięcie faktu, że oszczędzanie na emeryturę składa się regularnych wpłat.
Tylko 10% oddanych głosów wskazywało, że największe znacznie przy wyborze funduszu ma stosunek zysku do ryzyka. Ponadto 8% osób, które udzieliły odpowiedzi wskazało na popularność OFE, a 4% na reklamę lub akcję marketingową.
Chociaż wyniki ankiety ogólnie nie były zaskakujące, to jednak dla dobra przyszłych emerytów przy wyborze funduszu emerytalnego hipotetyczna wartość konta emerytalnego powinna mieć większe znaczenie.
Źródło: Analizy Online