Concordia: Informacja na temat sytuacji szkodowej

Łącznie Grupa Concordia przyjęła do tej pory 60 zgłoszeń dotyczących szkód w uprawach oraz ponad 100 (w majątku, przede wszystkim związanych z budynkami). Najbardziej ucierpiały uprawy rolne w szczególności tytoń. Grupa Concordia przyjęła zgłoszenia w sprawie szkód po gradobiciu w województwie lubelskim, szczególnie w powiecie zamojskim. Wystąpiły również straty komunikacyjne. Na trasie autostrady A4 na terenie województwa opolskiego w okolicach Głubczyc zgłoszono wiele przypadków uszkodzeń pojazdów na skutek gradobicia oraz przewróconych z powodu silnego wiatru.

Grupa Concordia ubezpiecza wielu rolników z Opolszczyzny oraz Dolnego Śląska, a także innych obszarów Polski Południowej. W tych regionach odnotowano bardzo duże straty w uprawach rolnych spowodowane przede wszystkim gradobiciem i ulewnymi deszczami.

Poważnie ucierpiały również budynki i budowle gospodarstw rolnych – Wszyscy rolnicy powinni posiadać „Obowiązkowe ubezpieczenie budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego od ognia i innych zdarzeń losowych”. W praktyce jednak, aż 30 –40 proc. z nich nie spełnia tego wymogu. Oznacza to, że nie przysługuje im żadne odszkodowanie, albowiem mogli się zabezpieczyć przed skutkami katastrof pogodowych, a świadomie tego nie zrobili. Inną sytuacją są szkody wywołane poprzez ryzyka od których nie można się ubezpieczyć, np. wojna lub epidemie, – są to tzw. ryzyka państwowe i wszyscy podatnicy – obywatele mogą i powinni liczyć w takiej sytuacji na pomoc Państwa – czyli de facto również podatników w ramach solidaryzmu społecznego.

Oznacza to jednak, iż w przypadku szkód wywołanych przez ryzyka ubezpieczalne – Państwo w zasadzie zamiast pomagać bezpośrednio powinno wspomagać zapobiegawczość, odpowiedzialność obywateli i promować ochronę ubezpieczeniową.

Pomoc budżetowa powinna objąć wyłącznie najbiedniejszych, którzy z poważnych powodów nie mogli zabezpieczyć się sami na przykład wykupując na rynku stosowną polisę.

Z powodów prawdopodobnie politycznych Rząd niestety tego nie robi utrzymując społeczeństwo w błędnym i szkodliwym przekonaniu o roli Państwa, jako dostawcy pomocy w każdej sytuacji.

Bardzo istotne jest budowanie świadomości ubezpieczeniowej – mówi Piotr Narloch, Prezes Zarządu Grupy Concordia. Ubezpieczyciele oferują Klientom rzetelną i sprawną likwidację szkód i na rynku zawsze można wybrać solidnego partnera. – dodaje Prezes Narloch.

Na obszarach dotkniętych kataklizmem trwa szacowanie szkód. – Aby zapewnić poszkodowanym możliwie najszybszą pomoc CONCORDIA uruchomiła specjalny call center. Zgłoszenia są przyjmowane pod numerem telefonu 061 8584865 oraz 061 8584808. Można również kontaktować się przy pomocy faksu lub poczty elektronicznej. Pełna baza kontaktów dostępna jest na stronie internetowej www.grupaconcordia.pl – tłumaczy Piotr Adamczyk, Dyrektor Biura Likwidacji Szkód.

Wszystkie szkody są likwidowane na bieżąco, zgodnie procedurą, czyli w ciągu od 7 do 14 dni. Do 24 godzin od otrzymania zgłoszenia, rzeczoznawcy kontaktują się w celu umówienia wizyty w miejscu powstania szkody. Każde zgłoszenie otrzymuje specjalny numer, co eliminuje wystąpienie opóźnień oraz ułatwia procedurę likwidacji zniszczeń. Na obszarach szczególnie dotkniętych stratami Grupa Concordia uruchomiła nadzwyczajne środki wsparcie. Likwidatorzy z innych regionów, przyjeżdżają by usprawnić prace. Dodatkowe osoby zostały wysłane w miejsca, gdzie są największe szkody, szczególnie okolice Opola i Wrocławia.

Do czasu przybycia likwidatora poszkodowani powinni zabezpieczać szkody, w taki sposób, by nie zagrażały bezpieczeństwu. Należy w szczególności zadbać o dachy uszkodzonych budynków oraz inne części obiektów, które grożą zawaleniem. Biorąc pod uwagę praktykę i doświadczenie zawodowe likwidatorów działania poszkodowanych zmierzające do zabezpieczenia mienia nie powinny utrudniać szacowania szkód.

W ubezpieczeniach upraw ponadto likwidacja szkód przebiega dwu etapowo; oględziny wstępne po szkodzie oraz etap szacowania ubytków w plonowaniu wskutek szkody tuż przed zbiorem. W tym kontekście zbyt szybkie oględziny, a zwłaszcza szacowanie szkód nie są potrzebne a nawet niewskazane.