W roku obrachunkowym zakończonym 30 września 2007 r. wartość transakcji bezgotówkowych dokonywanych za pomocą kart Visa, jak również liczba transakcji zawartych kartami Visa wzrosły o ponad 11%.
Organizacja Visa Europe wkroczyła w 2007 r. spełniając wszystkie wymagania związane z wprowadzeniem Jednolitego Obszaru Płatności w Euro (SEPA) – i to z rocznym wyprzedzeniem w stosunku do obowiązującego terminu 1 stycznia 2008 r. Pod koniec ubiegłego roku ponad połowa całkowitej liczby kart Visa i ponad połowa akceptujących je terminali płatniczych w Europie były oparte na technologii mikroprocesorowej wymagającej potwierdzania transakcji kodem PIN. Europa przewodzi całemu światu pod względem upowszechnienia technologii mikroprocesorowej, zapewniając optymalny poziom bezpieczeństwa kart, jak również najbardziej zaawansowaną platformę technologiczną do wprowadzania kolejnych innowacji płatniczych.
Wcześniejsze inwestycje w postęp techniczny wydały obecnie owoce w postaci wprowadzenia w Londynie i Istambule kart Visa payWave opartych na zbliżeniowej technologii Visa przeznaczonej do transakcji o niskiej wartości.
Zakończono również proces uruchamiania najnowocześniejszych systemów przetwarzania danych o transakcjach z 4,6 tys. banków członkowskich Visa Europe. Specjalnie zaprojektowany dla potrzeb naszego kontynentu, ogólnoeuropejski system działa cztery razy szybciej niż systemy konkurencyjne, co czyni z Visa Europe największą w tym względzie organizację w Europie, mogącą poszczycić się przetworzeniem w 2007 r. danych o 6 mld transakcji.
Mikroprocesorowe karty debetowe V PAY, wymagające potwierdzenia transakcji kodem PIN, działają już w Niemczech i we Włoszech, zaś 22 banków w ośmiu krajach zapowiedziało wydanie łącznie 20 mln takich kart. Źródłem sukcesu we wprowadzaniu na rynek kart V PAY jest ich większe bezpieczeństwo i niższe koszty działania w porównaniu z istniejącymi wcześniej odrębnymi krajowymi systemami kart debetowych. Dalej rosła w Europie liczba kart debetowych. W tym zakresie dużym sukcesem była decyzja banku HSBC zastąpienia blisko 10 milionów debetowych kart – funkcjonujących dotąd jako system krajowy – kartami debetowymi Visa Europe, co wynikało z uznania dla siły marki Visa i ogólnoświatowej akceptacji tych kart.
Najszybszy wzrost – 26,5% – odnotowano w segmencie kart służbowych dla firm i instytucji. Działający w ośmiu krajach program kart zaopatrzeniowych Visa Government Procurement Card obchodził 10. rocznicę działania, odnotowując 34% wzrost obrotów.
Karty Visa zastępują gotówkę w Polsce
Zakończony rok obrachunkowy systemu Visa Europe w Polsce charakteryzował się szybkim wzrostem użytkowania kart Visa do płacenia za zakupy, a przez to stopniowego ograniczania roli drogiej gotówki, co jest celem organizacji Visa Europe i banków członkowskich. W tym okresie Polacy wyciągali swoje karty Visa po to, by dokonać płatności bezgotówkowych 276,6 mln razy, tj. o 33% częściej niż w poprzedzającym roku obrachunkowym. Dzięki temu udział płatności kartami Visa w łącznej liczbie transakcji dokonywanych tymi kartami w Polsce po raz pierwszy przekroczył próg 40% potwierdzając rosnące przyzwyczajenie Polaków do używania kart Visa w ich najkorzystniejszej, płatniczej funkcji. Liczba kart Visa osiągnęła na koniec września 2007 r. ponad 15,5 mln przy znaczącym wzroście liczby kart kredytowych, których było o 60,9% więcej niż rok wcześniej.
„Przekroczenie liczby 15 mln kart Visa, szybki rozwój płatności kartami Visa w Polsce oraz inne wskaźniki – znacznie wyższe niż średnia dla całej Europy – wskazują zarówno na już osiągnięte znaczenie polskiego rynku w skali europejskiej, jak i na duży potencjał jego rozwoju” – stwierdził Steve Perry, wiceprezes wykonawczy organizacji Visa Europe. 15,5 mln wydanych kart Visa sytuuje Polskę na szóstym miejscu w Europie.
W omawianym roku obrachunkowym zakończonym we wrześniu 2007 r. Polska wykazywała wysoką dynamikę wskaźników wzrostu, szczególnie dotyczących rozwoju obrotu bezgotówkowego. Liczba i wartość transakcji bezgotówkowych po raz pierwszy rosły w tempie ponad 30% rocznie; ich wzrosty wyniosły odpowiednio 33% oraz 32,7% i były znacząco wyższe, niż wzrost całkowitej (czyli uwzględniającej wypłaty z bankomatów) liczby transakcji (20,2%) oraz łącznej wartości transakcji (21,4%). Liczba kart Visa zwiększyła się o 2,3 mln, tj. o 17,6%. Dla porównania, w całej Europie liczba kart Visa zwiększyła się o 6,8%, liczba transakcji bezgotówkowych o 11,1% a łączna wartość transakcji bezgotówkowych o 11,5%.
„Rozwój obrotu bezgotówkowego, korzystnego dla konsumentów, detalistów, gospodarki i banków to główny cel organizacji Visa Europe w Polsce. Przekroczenie w ostatnim roku po raz pierwszy poziomu 30% wzrostu liczby i wartości transakcji bezgotówkowych w skali rocznej świadczy o tym, że wspólnie z bankami członkowskimi Visa Europe w Polsce jesteśmy na dobrej drodze w walce z naszym głównym konkurentem na rynku, jakim jest gotówka” – stwierdziła Małgorzata O’Shaughnessy, dyrektor generalna Visa Europe w Polsce.
Z myślą o częstszym korzystaniu z kart Visa do płatności organizacja Visa Europe wspólnie z bankami członkowskimi podejmuje wiele działań zarówno w sferze marketingowej, jak i w zakresie oferowanych produktów i usług. Działania marketingowe to m.in. jesienna kampania „Pokochaj każdą podróż z kartą Visa” oraz wiosenna kampania promocyjna pod hasłem „Wymarzone wakacje z kartą Visa”; wykorzystywanie aktywnych promocji oraz konkursów radiowych; reklamowa obecność reklamowa w punktach sprzedaży czy też rozbudowa strony internetowej visa.pl. W sferze produktów i usług wykorzystywaniu kart do płacenia służy m.in. przyspieszony rozwój kart przedpłaconych; rozwój usługi Visa cash back; wspieranie usługi Verified by Visa, która zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa płatności w Internecie; zastępowanie przez banki debetowych kart Visa Electron, kojarzonych przez konsumentów bardziej z wypłatami z bankomatu, kartami debetowymi z logo Visa, które są bardziej utożsamiane z płaceniem.
Znaczącą rolę w szybkim wzroście liczby i wartości transakcji bezgotówkowych zawieranych kartami Visa ma fakt silnego rozwoju w Polsce kredytowych kart Visa, które są wykorzystywane przede wszystkim do płatności. Liczba kredytowych kart Visa zwiększyła się w ciągu ostatniego roku obrachunkowego o 60,9% osiągając na koniec września 2007 r. 3,7 mln. Łącznie 23 banki w Polsce wydają kredytowe karty Visa.
Ważną dziedziną, na którą organizacja Visa Europe kładzie nacisk w Polsce jest wdrażanie kart Visa z mikroprocesorem w standardzie EMV, co jest warunkiem zwiększania bezpieczeństwa i funkcjonalności kart, w tym również wprowadzania nowych rozwiązań zwiększających szybkość i wygodę płatności. Takim rozwiązaniem wdrażanym obecnie w Europie są m.in. karty zbliżeniowe Visa payWave do drobnych płatności.
Do tej pory 14 banków członkowskich Visa Europe wydało w Polsce blisko 1,5 mln kart Visa z mikroprocesorem. Sześć dużych banków-wydawców kart Visa jest w trakcie certyfikacji warunkującej wydawanie kart Visa z mikroprocesorem lub już rozpoczęło wydawanie takich kart Visa (w trakcie certyfikacji: PKO BP, Bank Millenium, GE Money Bank; wydają już karty: ING Bank Śląski, mBank i MultiBank. Zdaniem Małgorzaty O’Shaughnessy podniesie to bezpieczeństwo systemu w Polsce oraz da szeroką podstawę do wprowadzania takich rozwiązań jak karty Visa payWave. Pierwsze banki i agenci rozliczeniowi są w trakcie certyfikacji umożliwiającej wydawanie oraz akceptację w Polsce zbliżeniowych kart Visa payWave.