Coraz trudniej o wysoki zysk z lokaty

Rada Polityki Pieniężnej obcięła je o 0,25 pkt proc. do poziomu 4 proc. A to oznacza, że lada dzień pójdą za nią obniżki oprocentowania depozytów w bankach. Zyski z najlepszych lokat będą się wahać w okolicach 6 proc. Lokaty przynoszące zyski rzędu 8-9 proc. w skali roku przechodzą do lamusa. Przypieczętowała to ubiegłotygodniowa obniżka stóp procentowych w Polsce. Rada Polityki Pieniężnej obcięła je o 0,25 pkt proc. do poziomu 4 proc. A to oznacza, że lada dzień pójdą za nią obniżki oprocentowania depozytów w bankach. Zyski z najlepszych lokat będą się wahać w okolicach 6 proc.

Dlatego warto pospieszyć się z ulokowaniem swoich oszczędności w banku. Jak wynika z zestawienia przygotowanego dla „Polski” przez firmę doradczą Finamo, obecnie najlepszy depozyt krótkoterminowy ma Volkswagen Bank Polska. Za powierzenie mu pieniędzy na trzy miesiące proponuje oprocentowanie w wysokości 8,05 proc. w skali roku. Ale uwaga – oferta jest ważna tylko do jutra. W środę oprocentowanie tej lokaty spadnie o ok. 2 pkt proc. do 6,1 proc. w skali roku. Trzeba jednak pamiętać, że aby założyć lokatę w tym banku, konieczne jest także otworzenie rachunku osobistego – podkreśla Paweł Majtkowski, analityk Finamo. – A ponieważ założenie konta może zająć nawet kilka dni, może to utrudnić ulokowanie pieniędzy na tak wysoki procent – dodaje.

Dlatego osobie szukającej dobrej oferty łatwiej będzie dzisiaj zrezygnować z 1 pkt proc. zysku i pójść z pieniędzmi do Getin Banku. Ten na lokacie 3-miesięcznej oferuje obecnie oprocentowanie w wysokości 7 proc. w skali roku. Dość ciekawą propozycję ma u siebie od niedawna również Bank Ochrony Środowiska, który wpadł na pomysł, by wypłacać odsetki z lokaty z góry. Dzięki temu klient nie musi czekać na odebranie swojego zysku do czasu zakończenia depozytu. Jak podkreśla Paweł Majtkowski, BOŚ ma obecnie najlepszą na rynku ofertę depozytów 6-miesięcznych dla kwot poniżej 5 tys. zł. Daje oprocentowanie w wysokości 6,41 proc. w skali roku, podczas gdy w innych bankach rzadko przekracza ono 5 proc. W przypadku wyższych kwot, np. 5 tys. zł, lepiej prezentuje się Deutsche Bank, który na lokacie 6-miesięcznej oferuje jeszcze 7 proc. zysku w skali roku.

Co prawda oprocentowanie lokat w bankach z miesiąca na miesiąc wyraźnie spada. Jednak optymiści dopatrzą się w tym również pewnych plusów. Dlaczego? Bo gdy oprocentowanie lokat w ubiegłym roku sięgało 9 proc., poziom inflacji wynosił prawie 5 proc. A to oznacza, że realny zysk z lokaty wynosił ok. 4 proc. Teraz co prawda oprocentowanie depozytów spada, ale warto pamiętać o tym, że również poziom inflacji jest niższy i wynosi około 3 proc. Zysk z depozytu 9 proc. na jesieni i 7 proc. teraz jest więc identyczny.

Zakładając lokatę, oprócz oczekiwanych zysków trzeba również brać pod uwagę termin, na który ją zakładamy. Jeżeli klient jest pewny, że nie będzie potrzebował pieniędzy przez dłuższy okres, może śmiało pomyśleć o depozytach długoterminowych o stałym oprocentowaniu – np. na 12 miesięcy. Dzięki temu uniknie skutków dalszych obniżek stóp procentowych, które mogą przyjść w najbliższych miesiącach. Jeżeli jednak będzie potrzebował pieniędzy wcześniej, powinien szukać inwestycji krótkoterminowych. Tutaj oprocentowanie w skali roku cały czas będzie pozostawać najwyższe.

Łukasz Pałka