Czego Polacy uczą się przez Internet?

Rośnie popularność kursów prowadzonych przez Internet, czyli tzw. e-learningu. Języki obce, informatyka i zarządzanie, to szkolenia najczęściej poszukiwane przez internautów – wynika z analizy internetowej bazy kursów i szkoleń Edustacja.pl.

Naukę języków obcych i zagadnień związanych z informatyką wybiera co dziesiąty użytkownik zainteresowany kształceniem przez Internet. Natomiast kursy związane z tematyką zarządzania poszukiwane są przez co dwudziestą osobę.

Wśród języków, których polscy internauci najczęściej uczą się online, najpopularniejszy jest angielski, następnie niemiecki, a potem hiszpański. Najczęściej poszukiwane są kursy, które umożliwiają regularne, zdalne konwersacje z lektorem.

– Zauważyliśmy znaczny wzrost zainteresowania kursami prowadzonymi przez Internet – mówi Ewa Żółtaszek z internetowej bazy kursów i szkoleń Edustacja.pl. – W ciągu ostatnich kilku miesięcy liczba osób poszukujących tej formy kształcenia wzrosła sześciokrotnie – dodaje.

Informatycy poszukują szkoleń prezentujących obsługę programów oraz uczących programowania. Osoby zainteresowane tematyką zarządzania szukają najczęściej kursów na temat technik sprzedaży, metod rozwiązywania konfliktów oraz projektowania własnego przedsięwzięcia.

Popularne są również kursy zawodowe np. dla agentów ubezpieczeniowych lub obowiązkowe kursy BHP, wykupowane przez firmy dla pracowników.

Użytkownicy, którzy chcą się uczyć za pośrednictwem sieci pochodzą najczęściej z województw wielkopolskiego, mazowieckiego lub małopolskiego. Internauci z Warszawy, Wrocławia i Białegostoku poszukują najczęściej szkoleń bezpłatnych.

– Rosnące zainteresowanie e-learningiem spowodowane jest niższą ceną szkoleń oraz wygodą korzystania z nich – komentuje Ewa Żółtaszek z Edustacja.pl – Takie szkolenia pozwalają uniknąć np. kosztów dojazdów na zajęcia czy zakwaterowania. Pozwalają też dostosować plan nauki do indywidualnych wymagań osoby uczącej się – dodaje.

E-learning umożliwia naukę w dogodnym czasie i miejscu. Pozwala także na uniknięcie wad tradycyjnych form kształcenia. Jego uczestnik nie jest uzależniony od innych kursantów oraz ograniczany przez ich poziom wiedzy.

Źródło: Edustacja.pl