Członkowie Światowej Rady Związków Kredytowych powołali Europejską Sieć Unii Kredytowych

Nowa Grupa będzie wspierać rozwój unii kredytowych w krajach Unii Europejskiej. Sześć europejskich zrzeszeń unii kredytowych i Światowa Rada Związków Kredytowych (WOCCU) powołały w Brukseli Europejską Sieć Unii Kredytowych. Sieć stanowić będzie platformę wymiany informacji pomiędzy organizacjami członkowskimi i wypowiadać się jednym głosem w sprawach dotyczących europejskich unii kredytowych.

Pierwsze spotkanie Sieci odbyło się 13 października br w budynku Altiero Spinellego w Parlamencie Europejskim w ramach śniadania poświęconego prezentacjom związanym z odpowiedzialnym udzielaniem pożyczek. Współgospodarzami tego wydarzenia byli członkowie Parlamentu Europejskiego Marian Harkin z Irlandii i Jacek Kurski z Polski.

„W ciągu ostatnich pięciu lat pracowaliśmy wspólnie na rzecz popularyzowania wkładu, jaki unie kredytowe wnoszą do Unii Europejskiej” – powiedział Dave Grace, wiceprezes WOCCU ds. usług stowarzyszeniowych, a zarazem wiceprzewodniczącego Sieci. „Jest to historyczny dzień dla europejskich unii kredytowych, ponieważ Sieć wzmocni rolę, jaką związki pełnią w zapewnianiu obywatelom Europy istotnych alternatyw w odniesieniu do usług finansowych.”

W spotkaniu uczestniczyło ponad czterdzieści osób, w tym 14 członków Parlamentu Europejskiego, czworo przedstawicieli Komisji Europejskiej i troje – Rady Ministrów. W sprawie odpowiedzialnego udzielania pożyczek wypowiadali się Grzegorz Bierecki, wiceprzewodniczący Rady Dyrektorów WOCCU i prezes Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo – Kredytowej (NACSCU), polskiej organizacji członkowskiej WOCCU, oraz Mick McAteer, dyrektor United Kingdom’s Finanical Inclusion Centre (Centrum Włączenia Finansowego Zjednoczonego Królestwa), niezależnego zespołu doradców, powołanego w celu promocji uczciwych, przystępnych usług finansowych i wydajnego, odpowiedzialnego systemu finansowego.

Obaj mówcy podkreślali znaczenie działania z zachowaniem solidnych praktyk w zakresie udzielania pożyczek, zwłaszcza w świetle trwającego obecnie globalnego kryzysu ekonomicznego.

„Kiedy analizuje się przyczyny kryzysu finansowego jasne jest, że jednym z centralnych punktów było nieodpowiedzialne udzielanie kredytów” – mówił Grzegorz Bierecki. „Unie kredytowe nie zaangażowały się w rynek ryzykownych kredytów (subprime market) w Unii Europejskiej. Działały natomiast w oparciu o solidne regulacje i wewnętrzne standardy, gwarantujące odpowiedzialne udzielanie pożyczek swoim członkom.”

Reakcja przedstawicieli władz obecnych na śniadaniu, zarówno w odniesieniu do sesji, jak i faktu powołania Sieci, była pozytywna. „Witamy powstanie nowej organizacji reprezentującej związki kredytowe w Europie i z przyjemnością czekamy na współpracę z nimi” – powiedział Malcolm Harbour, przewodniczący Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów Parlamentu Europejskiego.

Oprócz WOCCU i Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo – Kredytowej w Sieci uczestniczą: Zrzeszenie Brytyjskich Spółdzielni Kredytowych (ABCUL), Centralna Federacja Rumuńskich Unii Kredytowych (FEDCAR), Estońska Unia Spółdzielni Kredytowych (EUCC); Irlandzka Liga Unii Kredytowych (ILCU) i Macedońska Kasa Oszczędnościowa (FULM). Tych sześć organizacji europejskich reprezentuje ponad tysiąc związków kredytowych, obsługujących 5,5 miliona członków.

Światowa Rada Związków Kredytowych (WOCCU) stanowi globalne stowarzyszenie handlowe i agencję rozwoju dla unii kredytowych. WOCCU promuje zrównoważony rozwój unii kredytowych i innych rodzajów spółdzielni finansowych na całym świecie aby wzmacniać ludzi poprzez dawanie im dostępu do przystępnych, ale wysokiej jakości usług finansowych. WOCCU występuje w imieniu unii kredytowych przed organizacjami międzynarodowymi i współpracuje z rządami krajowymi w celu udoskonalania prawodawstwa i ustalania zasad działania unii kredytowych. Jej techniczne programy pomocowe zapewniają nowe narzędzia i technologie mające na celu wzmocnienie finansowego działania i zasięgu unii kredytowych.
Na całym świecie 54 000 unii kredytowych obsługuje 186 milionów ludzi. W 2008 roku techniczne programy pomocowe WOCCU dotarły do 6,5 miliona osób w 16 krajach.

Źródło: SKOK