Czy dane pozytywnie zaskoczą?

Dzisiejsza sesja ,w porównaniu do poprzedniej zapowiada się dość ciekawie. Opublikowanych zostanie wiele istotnych danych makroekonomicznych, które z jednej strony mogą spotęgować obawy odnośnie kondycji gospodarek światowych, a z drugiej w przypadku lepszych odczytów doprowadzić do lekkiej poprawy sentymentu.

Choć poniedziałkowa sesja była dość stabilna jeśli chodzi o sytuację na rynku walutowym, to generalnie obserwowaliśmy powrót optymizmu. Większość europejskich i amerykańskich indeksów akcji lekko zwyżkowała i zakończyła sesje na plusie. Ten przypływ nieco lepszych nastrojów może zostać  podtrzymany w sytuacji, gdyby napływające dane z gospodarek strefy euro i USA zaskoczą rynek pozytywnie.

Na wtorkowej sesji kluczowe dla inwestorów będą publikacje indeksów nastrojów gospodarczych Niemiec i całej strefy euro, a także indeksów aktywności w sektorze przemysłowym i usług. Dane na temat niemieckiego indeksu PMI były mieszane. Wstępny odczyt w sektorze przemysłowym utrzymał się w sierpniu na tym samym poziomie co w lipcu, natomiast indeks PMI z sektora usług spadł poniżej oczekiwań rynkowych. W strefie euro z kolei wstępny odczyt indeksu PMI dla przemysłu był zgodny z oczekiwaniami, natomiast indeks PMI z sektora usług spadł o 0,1pkt., jednak mniej niż oczekiwał rynek. Dane jak na razie pozytywnie zaskoczyły. Publikacje przyczyniły się do wzrostu notowań eurodolara. Para podąża w okolice górnego  ograniczenia szerszego zakresu wahań. 

Wyhamowanie spadków na giełdach, a także kontynuowana wyprzedaż waluty amerykańskiej mogą wynikać z oczekiwań na nowe działanie Fedu, który jednak przy obecnej kondycji gospodarki amerykańskiej ma bardziej ograniczone pole manewru niż rok temu.  O ile zmartwieniem kiedyś była deflacja, to obecnie ruchy Fedu krępuje przyśpieszająca inflacja.  Prasa zagraniczna wskazuje, że Fed może zdecydować się na mniej radykalne opcje niż QE3.  W oczekiwanie na piątkowe wystąpienie Bernanke USD traci na wartości, a sytuacja techniczna na indeksie dolarowym wskazuje na możliwość dalszych spadków.

EURPLN

Lekka poprawa nastrojów na rynkach akcji sprzyjała umocnieniu się PLN. W dniu dziseijszym EURPLN przełamał wsparcie na poziomie 4,1500, co otworzyło drogę do dalszych sapdków w rejon  4,12. Geometryczne wsparcie w postacii 50% zniesnienia Fibo calości ostatniej fali wzrostowej z oklic 3,9758 znajduje się na poziomke 4,1097. Jeśli nieco lepsze nastroje na rynkach się utrzymają, to złoty może dalej zyskiwać na wartości. Najblizszy opór to okolice 4,1700.

EURUSD

Od rana euro zyskuje na wartości za sprawą nieco lepszych danych na temat indeksów aktywności PMI z sektora przemysłowego. Para obecnie handlowana jest tuż pod oporem przebiegającym w rejonie 1,4500, który stanowi górne ograniczenie szerszego zakresu wahań. Jeśli odczyty indeksów Ifo i ZEW nie rozczarują inwestorów, to jest szansa na wyłamanie się z zakresy wahań na EURUSD i kontynuację wzrostów. W przeciwnym wypadku euro znowu będzie pod presją. 

GBPUSD

Notowania GBPUSD wybroniły wsparcie w postaci 38,2% Fibo i waluta brytyjska w dniu dzisiejszym znów zyskuje na wartości. Poprawa nastrojów na rynkach akcji oraz słabszy sentyment do dolara mogą sprzyjać powrotowi w okolice ostatnich maksimach lokalnych.  Wsparcie wyznacza poziom 1,6432.

CHFPLN

Jak na razie działania SNB skutecznie ograniczają aprecjację szwajcarskiej waluty. Para CHFPLN jest handlowana powyżej istotnego wsparcia w postaci 38,2% Fibo całości fali wzrostowej z okolic 2,8057. Jeśli nieco lepsze nastroje na rynkach akcji utrzymają się, to jest szansa na test okolic 3,60 na dniach. Najbliższy opór wyznaczają okolice 3,66.

Źródło: Dom Maklerski IDM S.A.